Plzeňská zoologická zahrada nabízí unikátní expozici s názvem Česká řeka

Plzeň - Lidé mohou v nově otevřené expozici plzeňské zoo obdivovat život v jednotlivých pásmech typické české řeky od jejího pramene až k ústí. Česká řeka, jak se zmíněná expozice jmenuje, potěší v první řadě všechny rybáře. Vidí ryby tak, jak je neznají, a přitom mohou pozorovat, jak se pod vodou chovají. Vzorem byla nedaleká řeka Úhlava, jen voda je o poznání čistější.

Mluvčí Zoo Plzeň Martin Vobruba informoval, že voda pro celou expozici pochází z podzemního zdroje zoologické zahrady, přičemž všechna pásma mají vlastní recyklaci. Český rybářský svaz obstaral ryby. Jednak ty, které se do českých řek běžně vysazují, ale navíc sem ze Šumavy doputovaly i vzácné chráněné druhy, jak doplnil Jaroslav Vogl z Českého rybářského svazu.

Česká řeka je u nás průkopnický čin. Složitá byla nejen její výstavba, ale náročný bude i provoz - ryby jsou velmi choulostivé. Všichni se budou za provozu učit, ředitel zoologické zahrady Jiří Trávníček dokonce hovoří o výzvě. Ryby jsou tu vidět z nadhledu i podhledu a podívat se jim můžete přímo do očí. Podle zaměstnanců plzeňské zoo je to nejnáročnější projekt v celé historii zahrady. Stavba České řeky stála deset a půl milionu korun.