Romské ghetto v Ovčárech zeje prázdnotou

Ovčáry - Terénním sociálním pracovníkům z občanského sdružení Romodrom se podařilo zlikvidovat romské ghetto v Ovčárech. Ve zchátralém domě a v zoufalých podmínkách tam žilo asi dvacet lidí. Ve spolupráci s okolními obcemi našli odborníci pro tři romské rodiny náhradní bydlení v ubytovnách.

Malá obec na Kutnohorsku se stala nechvalně známou vraždou čtyřletého Kristiána a romským ghettem - desítky obyvatel tu po generace žily v hrozných životních podmínkách, bez oken a dveří, bez elektřiny, vody a sociálního zařízení. Minulý týden se z Ovčár odstěhovala poslední rodina. Podařilo se to díky téměř dvouletému úsilí romských sociálních pracovníků a starostů okolních obcí. Rodiny teď budou žít na ubytovnách v Kolíně a Kutné Hoře.

Terénní sociální pracovnice z občanského sdružení Romodrom Renata Ikriová informovala, že sdružení i nadále dohlíží na bydlení, placení nájmu, sleduje dokonce i děti, zda chodí do školy. Podobných romských ghett jsou v Česku stovky - jen ve Středočeském kraji funguje 6 terénních sociálních pracovníků, kteří se snaží obyvatele začlenit do normálního života. Pomáhají jim hledat jiné bydlení a práci, ale i komunikovat s úřady.

Renata Ikriová dodala, že v první řadě je potřeba mít v pořádku doklady, což je prý častý problém. „Tuto práci je potřeba dělat dlouhodobě, je to běh na dlouhou trať a vyplatí se pro celou společnost,“ nechala se slyšet předsedkyně občanského sdružení Romodrom Marie Haklová. Návrh, jak s ghetty v Česku skoncovat, nastínil začátkem září ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek. Novou koncepcí, na jejíž konečné verzi se bude podílet například i ministerstvo práce nebo školství, by se měla vláda začít zabývat v březnu.

/*json*/{"map":{"lat":50.0923932109,"lng":15.1913452148,"zoom":10,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.064852898561,"lng":15.239753723145,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/