Starostka obce od aljašské základny navštívila Brdy

Rožmitál pod Třemšínem – Starostka aljašské obce Delta Junction, která stojí poblíž protiraketové základny, Mary-Leith Dowlingová, se v Rožmitálu pod Třemšínem setkala se starosty brdských obcí. Ti se zanedlouho mají dostat do podobné situace. Dowlingová přijela na pozvání americké vlády, údajně proto, aby se s českými kolegy podělila o zkušenosti s životem nedaleko vojenské základny. Brdští starostové se ale obávali, že dorazila především proto, aby agitovala pro radar.

Obec, kterou vede Mary-Leith Dowlingová, má 4,5 tisíce obyvatel a podle starostky jim přinesla základna řadu pozitiv – železniční spojení nebo nové pracovní příležitosti na základně.

Základna zvedá zaměstnanost, o negativech Dowlingová nemluví

Jedním z nejdůležitějších přínosů základny u jejího městečka jsou podle Dowlingové pracovní příležitosti pro obyvatele. „Lidé z města pracují na celé řadě pozic, starají se o tu základnu nebo tam působí v administrativních funkcích,“ řekla Dowlingová České televizi.

O negativech základny aljašská starostka hovořila zdrženlivě. Zmínila se o občasných sporných tématech. „Probereme si to a snažíme se ty otázky řešit ve spolupráci s veřejností na určitých setkáních,“ uvedla Dowlingová.

/*json*/{"map":{"lat":64.699105442,"lng":-139.921875,"zoom":3,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":64.068296345746,"lng":-145.71716308594,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Vojáci se zapojili do života obce

Základna Fort Greely stojí podle Dowlingové asi pět mil od města, ale tamější vojáci se v Delta Junction často objevují. Starostka je spokojena, protože do života její obce bezproblematicky zapadli: „Myslím, že jsou naprosto zapojeni do života společnosti.“ Řada vojáků prý bydlí přímo v městečku a na základnu dojíždějí.

Starosta středočeského Trokavce Jan Neoral ovšem neočekává, že by něco podobného bylo možné i v Brdech: „Američtí vojáci a američtí občané je něco jiného než američní vojáci a trokavičtí občané.“

Starostové byli spokojeni, radar se jim stále nelíbí

Čeští starostové byli se setkáním nakonec spokojeni, i když odmítali srovnávání Brd s Aljaškou. „Já jsem sem přijel v domnění, že paní starostka přijela lobbovat za radar a byl jsem překvapen, že tomu tak není,“ uvedl Jan Neoral. Starosta Rožmitálu Josef Vondrášek potom upozornil na rozdíl mezi brdskými obcemi a tou, v jejímž čele stojí Dowlingová: „Je to úplně jiný prostor, nejbližší místo je sto mil a tady je mezi Prahou a Plzní.“

Brdští starostové poukázali na další významný rozdíl mezi jejich obcemi a tou na Aljašce. Zatímco Aljašané dostávají kvůli základně státní dotace, brdští regionální politici musí vypracovávat vlastní projekty a soupeřit o peníze s okolními obcemi.