Ve středisku na Chaloupkách u Třebíče slavili Den stromů

Třebíčsko - Den stromů slavili ve středisku pro výchovu a vzdělávání v přírodě na Chaloupkách u Třebíče. Celý den si mohli malí i velcí hrát se vším, co souvisí se stromy a dřevem. Skládat štípánky, odpalovat špačky, roztáčet káču nebo si namalovat dřevěnou panenku - to a spoustu dalších staročeských her dnes mohli poznat návštěvníci netradiční oslavy Dne stromů.

Vedoucí střediska Chaloupky Martin Kříž prozradil, že akce má podtitul Hry a hračky ze dřeva a hlavním cílem je představit lidem, jak se dřevo využívalo. Budovou, kde se vyřezávalo z borové kůry a vyráběly se dřevěné nebo hadrové panenky, voněly čerstvě napečené dalamánky z tradiční hliněné pece a bylinkové čaje.

Návštěvníky překvapila i výstava asi 96 druhů hub, které během soboty nasbíral u Havlíčkova Brodu mykolog Jaroslav Kocman. Součástí letošního ročníku Dne stromů na Chaloupkách byla i ukázka lanových aktivit, děti si mohly zkusit vyšplhat na 6metrovou síť.

Lesem mezi stromy vozil návštěvníky koňský povoz a děti mohly vyzkoušet i jízdu na koni. Příští rok chtějí organizátoři uspořádat oslavu Dne stromů s asi 3 týdenním předstihem - už začátkem října.