V Hoříně u Mělníka byl položen základní kámen protipovodňové zdi

Hořín - Při povodních v roce 2002 byl Hořín jednou z nejpostiženějších obcí. Voda tam zničila přes 70 domů. O vybudování ochrany se vedení obce snažilo 5 let - památkáři ale stavbu železobetonové zdi nechtěli povolit.

V malé obci na soutoku Labe a Vltavy dosahovala hladina vody při povodních v roce 2002 místy téměř 6 metrů. Zbourat se muselo 74 zaplavených domů, výše škod byla půl miliardy. Navzdory hrozné zkušenosti ale v obci dodnes chyběla pevná protipovodňová ochrana. Snahu vedení obce brzdil odpor památkářů.

Jan Žižka z Národního památkového ústavu se obává zpřetrhání urbanistických vazeb - tedy trvalého rozdělení vesnice a zámeckého areálu. Řešením bylo vybudovat tzv. mobilní zábranu, okamžitě použitelnou v případě nouze. Proti té památkáři nic nenamítali, pro obyvatele Hořína ale nebyla dostatečnou zárukou ochrany.

Starosta Hořína Petr Fous (ODS) se nechal slyšet, že není v silách obce zajistit stavbu 650 metrů dlouhé protipovodňové ochrany. Památkáři nakonec ke stavbě pevné zdi svolili. Přesvědčil je fakt, že bez stabilní ochrany proti povodním by žádný investor nechtěl zaplatit rekonstrukci místního zámku.

"Nová stavba v chráněném území v okolí zámku je menším zlem, než kdyby zámek stále chátral a stal se ohroženou památkou," dodal Jan Žižka. Souhlas památkářů je ale podmíněn tím, že stavbu pevné protipovodňové zdi musí architekti citlivě začlenit do prostředí. Zeď má být železobetonová, dlouhá asi 700 metrů a vysoká od půl metru do tří a půl metru.. Stavba by měla být dokončena v dubnu příštího roku.