Začíná židovský svátek Den smíření

Praha - Jeden z hlavních židovský svátků - Den smíření - si klade za cíl připomenout miliony obětí holocaustu, k němuž došlo za druhé světové války. Právě tyto tragické události připomíná ode dneška v pražských ulicích deset pamětních kamenů. Na kovových destičkách jsou jména lidí, kteří byli zavražděni za druhé světové války. 

Max Eckstein je jednou z milionů obětí holocaustu. O jeho životě se ví jen málo, nezbyl nikdo, kdo by mohl říct, jaký život vlastně prožil. „Narodil se v roce 1896, zavražděn byl v Lodži v necelých sedmačtyřiceti letech, to je všechno, co víme, tady bylo jeho poslední bydliště,“ shrnuje kusé informace o Ecksteinovi ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát.    

Transportem C 396 bylo spolu s ním deportováno tisíc lidí, přežilo jen čtyřiašedesát z nich. Osudy obětí nacistické genocidy připomínají tisíce pamětních kamenů po celé Evropě. „Připomínáme si zejména ty, kteří byli systematicky pronásledováni a vyvražďováni, čili kromě Židů, Romů, fyzicky handicapovaných například i členy odbojových skupin,“ vypočítává předseda České unie židovské mládeže Petr Mandl. „V Evropě už je 16 500 pamětních kamenů. Jsou třeba v Německu, Maďarsku, Rakousku a v Holandsku,“ říká autor projektu Gunter Demning. 

Památky, které připomínají oběti nacismu, jsou ale často terčem pravicových radikálů. Výjimkou není třeba hanobení židovských hřbitovů. Že by ale extremisté ničili pamětní kameny, se autoři projektu neobávají.