Do Prahy přijeli soutěžit senioři i z americké Virginie

Praha - Cílem geriolympiády je propojit svět zdravého mládí a nelehkého stáří. Čtvrtý ročník soutěže se konal v Domově Sue Ryder v Praze a poprvé přijeli i závodníci ze Spojených států. Podle odborníků by podobných aktivit mělo být více.

Vozíčkářský slalom, sfoukávání svíček, lov rybiček a další soutěže sice nepatří na klasickou olympiádu, ale seniory z domova důchodců baví. Účastníci jsou nadšení a jednotlivé discipliny si náležitě užívají. Ve čtvrtém ročníku geriolympiády, které se účastní staří lidé s různým stupněm zdravotního postižení, bojovalo na padesát seniorů. Poprvé přijel i tým z americké Virginie a rovnou hledal inspiraci: „Rádi bychom uspořádali mezinárodní olympiádu seniorů.“ Podle ředitele Domova Sue Ryder Matěje Lejsala je akce pro seniory, aby měli důvod se bavit, sportovat a zkoušet závodit.

Podobných aktivit by mělo být daleko více, volají odborníci, ale není to jediné, co seniory trápí: v poslední době je to především diskriminace kvůli věku. Iva Holmerová z České gerontologické a geriatrické společnosti uvedla, že seniory dále trápí nedokonalosti ve službách. Nejen ve zdravotnických a sociálních, tam je problém palčivý, ale i v ostatních službách.

Senioři stále častěji hledají cestu k informačním technologiím. I proto jich víc než kdy jindy usedá do univerzitních lavic k jejich studiu. Jak podotkl Petr Wija z Ministerstva práce a sociálních věcí ČR, zájem je vidět především u univerzity třetího věku. Každý lektor může potvrdit, že zájem převyšuje nabídku.

Akce jako geriolympiáda podle odborníků zkvalitňují život seniorů. Podle nich je třeba zakládat také řadu komunitních center, aby se staří lidé spolu mohli setkávat a měli šanci spolu komunikovat.
/*json*/{"map":{"lat":50.087811,"lng":14.42046,"zoom":9,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.087811,"lng":14.42046,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/