Ubytovna hrůzy v ústeckém Střekově

Ústí nad Labem - Ústečtí hasiči a hygienici provedli kontroly ubytoven ve městě a nestačili se divit, co viděli. Podle jejich názoru je situace velmi vážná. Nedostatky, které objevili, by dokonce mohly vést k úplnému uzavření objektů. Například v ubytovně hrůzy, jak se říká jednomu z domů ve čtvrti Střekov, bydlí o čtvrtinu víc lidí, než je maximum povolené v kolaudačním rozhodnutí. To však zdaleka nebylo všechno.

Špatné hygienické podmínky, víc ubytovaných lidí, než povoluje kapacita, ale i závady na elektroinstalaci. Tak závažné nedostatky odhalily kontroly v ústeckých ubytovnách. Odstrašujícím případem je ubytovna na ústeckém Střekově. Místo 192 lidí jich tady bylo 241. Velké nedostatky zjistili i hasiči. Podle zákona je ale nemůžou zveřejnit. „Pokud byly při kontrole nalezeny nedostatky, tak jsme je sdělili majiteli,“ říká mluvčí ústeckých hasičů Lukáš Marvan.

V krajním případě můžou hasiči zajít ještě dál a ubytovnu zavřít. Její provozovatelka Lea Andrlová se ke kontrole vyjádřit nechtěla. Na ubytovnu chce dohlížet i střekovská radnice. „Pokud hrozí bezprostřední nebezpečí požáru a k odstranění tohoto nebezpečí nevedou žádná opatření, pak jsme oprávněni zastavit provoz,“ upřesňuje Lukáš Marvan.

Zástupce provozovatelky ubytovny odmítl jakékoli vyjádření a pouze naznačil, že probíhají nějaká jednání paní Andrlové se starostou. „Budu apelovat na to, aby podnikatel, který má v pronájmu ubytovny, se lépe o tyto budovy staral,“ uvádí starosta ústeckého Střekova Vlastimil Žáček.  

V okolí ubytovny je navíc na denním pořádku hluk, krádeže, řádí tady i dětské gangy. Místní starousedlíci před kamerou mluvit nechtějí, mají strach. „Tady nejde ani vyjmenovat přestupky, protože to jsou lidi, kteří jsou schopni spáchat veškeré přestupky, které se nalézají v přestupkovém zákonu,“ tvrdí poněkud rezignovaně zástupce ředitele Městské policie v Ústí nad Labem Jan Novotný. „Budu apelovat také na to, aby si ubytovna zřídila i svojí vlastní ochranu objektu,“ doplňuje starosta Žáček.

Alespoň trochu zlepšit bezpečnost v okolí ubytovny by měly kamery městské policie. Radnice s jejich instalací počítá ještě do konce letošního roku.