Do Prahy zavítali chovatelé fríských koní

Praha -  Koně, které používali římští legionáři nebo rytíři během křížových výprav, jsou o víkendu k vidění v Praze na Střeleckém ostrově. Jde o plemeno fríského koně, který má mezi odborníky přezdívku černá barokní perla. Lidi tak mají jedinečnou možnost poznat toto temperamentní plemeno, které má na svém dvoře i holandská královna Beatrix.

Mohutní koně s dlouhou vlnitou hřívou a hustým ohonem, to vše výhradně v černé barvě - takové jsou hlavní charakteristiky fríských koní. „Jak už z toho názvu plyne: Fríský kůň - Friesland. Friesland je část severního Holandska, kde má kůň původ,“ vysvětluje organizátor setkání chovatelů tohoto koně a předseda organizace chovatelů, majitelů a příznivců plemene fríský kůň CSFHO Viktor Smetana.

Svod koní, tedy přehlídka výsledků práce chovatelů za uplynulý rok, se z Kladrub nad Labem letos přesunul do Prahy. Jeho součástí byla i soutěž krásy. „Sledujeme, jestli má kůň hezkou hlavu, dlouhý ocas, správnou barvu, pěkné nohy a také jak se pohybuje,“ objasňuje některá kritéria hodnocení komisař Baude de Boer. „Vyvrcholením bude zítřejší vyhlášení šampióna celého svodu, tzn. nejlepší kobyla a nejlepší hřebec si to rozdají, kdo bude tím šampiónem,“ láká návštěvníky Viktor Smetana.

V programu nechyběly ani jezdecké ukázky a aukce. Zájemci si tak mohli fríského koně rovnou odvézt domů. Připravených ale museli mít několik desítek tisíc korun. „Můžete koupit fríského koně za šedesát, sedmdesát tisíc, ale třeba jeden z koní, který je tady a je dovezený z Holandska, tak jeho cena se pohybuje někde kolem milionu eur,“ upozorňuje chovatel koní Jan Vávra.

Frísové, kteří patří k velmi starým plemenům koní, se dnes používají hlavně k zápřahu.