Olomoučtí skauti chtějí postavit deset škol v Etiopii

Olomouc - Pomocí celostátní sbírky získávají olomoučtí skauti peníze na dostavbu základních škol v nejchudších zemích Afriky. Kromě skautů se do sbírky zapojili i studenti olomoucké Univerzity Palackého a to nejen informační kampaní, ale i několika koncerty.

Postavme školu v Africe - tak zní název sbírky, kterou už pátým rokem pořádají skauti a společnost Člověk v tísni. Na olomouckém Dolním náměstí tak mohou lidé přispět na postavení školy v Etiopii, prohlédnout si fotografie školou povinných dětí v Africe, ale i jejich pomůcky, oblečení, řezbářské výtvory s africkými motivy nebo model domorodé chýše.

Skautka Terezie Jiříčková informovala, že v Africe jsou základní i střední školy, ale je tam nedostatek míst. Do škol tak může chodit jen polovina dětí. V Afrických školách je v jedné třídě často i 150 dětí, které se střídají na dopolední i odpolední směny. Díky sbírkám se podařilo za poslední čtyři roky postavit několik škol, které se staly centrem života v tamních vesnicích.

Koordinátor afrických projektů Jiří Plecitý z organizace Člověk v tísni se nechal slyšet, že se již vybralo kolem 100 milionů korun a postavilo se sedm škol pro přibližně 1500 dětí. Terezie Jiříčková doplnila, že v říjnu se otvírají další dvě nové školy. Celostátní sbírka potrvá do čtvrtka 16. října a v padesáti městech republiky se na její organizaci podílí přibližně 2 tisíce dobrovolníků.