Na letišti v Bechyni nacvičují vojáci a policisté společnou přehlídku

Bechyně - Vojáci a policisté už začali nacvičovat na historicky první společnou přehlídku ozbrojených sil a integrovaného záchranného systému. Šikují se v Bechyni na letišti, kam také soustředili část techniky. Na ploše pilují pochod stovky lidí, vedle nich se pohybují těžká auta a tanky, vzduch ovládají vrtulníky. Nácvik se blíží do finále.

Vojenští profesionálové oprášili pořadový krok a pilně pochodují, denně tady zvládnou až 10 kilometrů. Podle účastníka nácviku výsadkáře Pavla Baráka je pro ně nácvik zpestřením běžné denní rutiny. Vojáci i policisté tvoří obdélníky po téměř devadesáti lidech, velitelé kontrolují, jak vojáci drží zbraň a kam natáčejí hlavu. Velitel společných sil Jiří Halaška doplnil, že nyní už je to doslova drilování, jde o přesnou polohu zbraní a paží. Všichni trénují v uličce mezi betonovými zátarasy, ženisté ji vybudovali přesně podle rozměrů pražské Evropské třídy, kde se přehlídka 28. října uskuteční.

Dnes se po dráze poprvé rozjela také těžká technika. Tanky nezanechaly v betonu žádnou stopu, speciální gumové pásy se osvědčily a do Prahy tedy mohou. Jak uvedl velitel 15. ženijní brigády Rostislav Jaroš, tyto pásy absolutně nepoškodí asfalt ani betonovou plochu.

Přehlídky k 90. výročí vzniku samostatného Československa se zúčastní téměř 1 700 vojáků a policistů, do ulic vjede téměř 190 kusů těžké techniky, nad ní přeletí vrtulníky a stíhačky. Jen armádu bude účast na akci stát kolem 15 milionů korun. Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek podotkl: „Můžeme ukázat, že naši vojáci jsou úspěšní nejen v zahraničních misích, ale můžeme je předvést i doma.“

Vojáci si na letišti nácvik zopakují ještě příští týden a do Prahy se přesunou 26. října.

/*json*/{"map":{"lat":49.294858,"lng":14.468299,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.294858,"lng":14.468299,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/