V Plzni zkrotí Shakespearovu zlou ženu

Plzeň - Premiéru Zkrocení zlé ženy - příběhu milostného klání, jemuž nechybí dramatické zvraty, provokativní scény a erotické jiskření - dnes uvede plzeňský soubor činohry Divadla J. K. Tyla. V hlavní roli Shakespearovy hry se jako temperamentní Kateřina představí herečka Andrea Černá, zkrotit se ji pokusí v roli manžela Petruccia Martin Stránský.

Režisér Juraj Deák přistoupil ke 400 let starému textu s tím, že na něm není třeba nic měnit ani modernizovat. „Mám rád Shakespeara tak, jak je napsaný, snažíme se ho přečíst tak, jak to asi myslel, “ říká režisér.

Plzeňská činohra připravila inscenaci na scéně Davida Baziky, v kostýmech Tomáše Kypty a s hudbou Daniela Fikejze. Dramaturgie nesáhla po dnes častěji uváděném překladu Martina Hilského, ale vybrala překlad Jiřího Joska. Tento překlad je podle Martina Stránského „místy hravější a vtipnější“ než Hilského práce, která je podle herce příliš komplikovaná. 

Na repertoár plzeňského divadla se tento titul vrací téměř po 40 letech. Naposledy byl uveden v listopadu 1970 v režii Svatoslava Papeže. Hostující Juraj Deák se již v Plzni představil jako režisér hry dramatičky Kláry Špičkové na motivy románu Alexandra Dumase Královna Margot.

O Zkrocení

Shakespeare hru vytvořil zřejmě kolem roku 1592 na základě domácí tradice, pravděpodobně v reakci na tehdy populární baladu o hádavé ženě přivedené k poslušnosti nelaskavými zásahy svého manžela.

Hlavní postavou je Kateřina, enfant terrible z významného šlechtického rodu, s níž se dosud žádný z nápadníků neodvážil měřit síly. Kateřina zaujme dobrodruha Petruccia natolik, že se s ní ožení. Zprvu je opravdu nezkrotná. Pak ale přistoupí na manželovu hru, nebo na jeho filozofii, odhodlá se vydat sama sebe a s důvěrou se spolehne na jeho čest.

„Zkrocení zlé ženy je přitažlivá a velmi oblíbená hra, ale také kontroverzní. Někteří odborníci ji pro její drsnost a vyhrocené scény manipulace za komedii dokonce odmítají považovat,“ říká dramaturgyně činohry Divadla J. K. Tyla Irena Hamzová Pulicarová.

Juraj Deák
Juraj Deák