Rozdělení Mostecké uhelné naznačuje zachování těžebních limitů?

Most - Největší soukromou uhelnou společností v Česku je Mostecká uhelná. Ta se nyní rozdělila na Vršanskou uhelnou a Litvínovskou uhelnou, které budou těžit uhlí na Mostecku. Služby pro ně bude zajišťovat třetí sesterská firma, pro kterou se zatím hledá název. Propouštění zatím nehrozí. Dosavadní zaměstnanci Mostecké uhelné postupně přejdou do tří nových společností.

Už jen pár dní a nápis, který ukazuje, kde v Mostě sídlila jedna velká těžební společnost, zmizí. Její rozdělení ale nepřekvapilo. „Obě nové společnosti uplatní rozdílnou strategii,“ říká mluvčí Czech Coal a.s. Liběna Novotná.  

Diplomatické odpovědí lidí z Mostecké uhelné lze snadno přeložit. Vršanská uhelná může v klidu těžit až do roku 2048. Budoucnost Litvínovské uhelné je ale nejistá. „Její problém tkví v platnosti územních limitů a v dosud platných politických rozhodnutích,“ vysvětluje Liběna Novotná.

Když se rypadla na dole Československé armády nedostanou k uhlí, které je pod Horním Jiřetínem a Černicemi, bude Litvínovská uhelná už za čtyři roky omezovat těžbu a v roce 2021 důl zavře. „Energetika v tomhle státě je silně zpolitizovaná a to je neštěstí,“ domnívá se zastánce prolomení limitů Josef Kronich z Horního Jiřetína.  

Odpůrci rozšiřování těžby vidí v dělení Mostecké uhelné dobrou zprávu. „Majitelé těžební společnosti pochopili, že další prolomení těžebních limitů a bourání obcí kvůli uhlí nemá podporu,“ je si jistý místostarosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt.

Lidé z energetiky hodnotí rozhodnutí majitelů Mostecké uhelné jako racionální a správné. Vršanská uhelná teď může hledat partnera pro stavbu elektrárny v blízkosti svého dolu a na Litvínovskou uhelnou se zatím také doplácet nebude.