Stavba komplexu Copa Centrum v Praze začne zřejmě už v prosinci

Praha - Do deseti dnů má investor dostat stavební povolení na stavbu komplexu Copa Centrum v Praze. S budováním projektu souvisí 16měsíční uzavření stanice metra Národní třída, která projde rozsáhlou rekonstrukcí. Stavba tak nejspíš začne už v prosinci, čemuž věří i vedoucí Odboru výstavby MČ Praha 1 Oldřich Dajbych.

Během dvouleté stavby nad stanicí metra vyroste komplex s desítkami kanceláří, obchodů, bytů a podzemní parkoviště. Souběžná rekonstrukce metra potrvá 16 měsíců. V té době bude stanice Národní třída uzavřena. Starosta MČ Praha 1 Petr Hejma (ODS) se nechal slyšet, že tramvajový provoz by neměl být přerušen a doprava bude případně posílena autobusy.

Kvůli plánované uzavírce metra začali lidé organizovat petici. Praha 1 zaregistrovala přes 5,5 tisíce platných podpisů. Opoziční zastupitelé z Prahy 1 trvají na tom, aby před zahájením stavby postavila městská část nový výstup z metra do stanice Lazarská. To ale podle Dopravního podniku není možné. Organizátoři petice i někteří zastupitelé ale mají k rekonstrukci další výhrady - v plánech není bezbariérový výtah.

Organizátor petice Miloslav Kunc se vyjádřil, že není možné stavět bez přístupu pro tělesně postižené občany. "Důvodem je to, že se nedaří najít vyústění výtahu na povrch," informoval mluvčí Dopravního podniku hl. m. Prahy Ondřej Pečený. Dopravní podnik se totiž zatím nedohodl s majiteli pozemků v ulici Lazarská. Právě to by mohlo rekonstrukci metra zdržet - organizátoři petice hodlají svoje úsilí podpořit i žalobami.