Soumrak nad romským ghettem v Chebu

Cheb - Jedna z nejproblematičtějších ulic v Chebu, Wolkerova ulice, tzv. Wolkerka, byla nevyhlášeným chebským ghettem. Teď toto ghetto postupně mizí. Majitel pěti domů, kde v posledních deseti letech nacházely útočiště hlavně romské rodiny, se netají tím, že se chce domů zbavit. Prodejné jsou jenom bez nájemníků. Ti postupně sami odcházejí.

Ještě před pár týdny to byla až příliš hlučná ulice. Teď tu panuje stísněná nálada. O tom, že tu větší množství lidí přece jenom ještě bydlí, svědčí vozíky, kterým si přivezli nákup z vedlejšího hypermarketu. Nicméně dva z pěti domů už jsou prázdné. „Vodu nosíme až z Bezručovky, je to horor. Sehnali jsme si jiné bydlení a budeme se stěhovat,“ říká jedna z obyvatelek Wolkerovy ulice. „Potřebujeme jiné bydlení, bez vody tady nemůžeme být,“ přidává se druhá. „Někteří lidé nemají kam jít,“ uzavírá třetí. „Pokud by nastala nějaká krizová situace, tak by to město muselo řešit. Nemůžeme nechat rodiny s dětmi na ulicích. Problém je v tom, že lidi můžeme ubytovat jen dočasně. Potom bychom museli hledat nějaké byty,“ komentuje situaci starosta Chebu Jan Svoboda.    

Vodohospodářská společnost zastavila dodávky, protože jí majitel domů za Wolkerku neplatí. „Dluží nám desetitisíce korun za pohledávky na vodném a stočném,“ vysvětluje Jan Adámek z firmy CHEVAK Cheb. „Ve Wolkerce nájemníci dluží částku, která se blíží dvaceti milionům korun včetně penále. Do domů jsem v poslední době investoval cca šest až sedm milionů korun. Bohužel to tam v této situaci už vůbec není vidět,“ uvádí správce domů a syn majitele Miroslav Matušek.  

Miroslav Matušek řekl, že chce všech pět domů prodat. I kdyby se mu v dohledné době nepodařilo sehnat kupce, nájemníky vystěhuje a zazdí vchody.