Ve Slivenci už desítky let chátrá bývalý křížovnický dvůr

Praha - Křížovnický dvůr ve Slivenci doplácí na nedořešené církevní restituce. Rozlehlý dvůr po čtyřiceti letech družstevního hospodaření a dvaceti letech ve vlastnictví Pozemkového fondu chátrá. Řád křížovníků s červenou hvězdou by v něm rád zřídil hospic. Jeho snahy podporují jak památkáři, tak i místní radnice.

Starostka Slivence Jana Plamínková (SNK) v této souvislosti hovořila o velmi zanedbaném správcování. Mluvčí Pozemkového fondu Michal Bureš se nechal slyšet, že střešní krytina v bytové části bude zrekonstruována ještě v letošním roce.

Nikdo z řádu křížovníků s červenou hvězdou se k problému nechtěl vyjádřit na kameru, jeho právní zástupce pouze konstatoval, že křížovníci by tu rádi zbudovali hospic. Márius Maták z Národního památkového ústavu v Praze to považuje za nejlepší řešení.

Památkově chráněný křížovnický dvůr patří mezi mimořádné stavby svého druhu. Za desetiletí devastace tu bylo provedeno i mnoho nešetrných zásahů. Pokud budou úřady nadále nečinně přihlížet, může z mapy Prahy brzy zmizet další unikát.