Zima letos poprvé udeřila, hlavně v Krušných horách

Karlovy Vary - Zima dnes řidičům poprvé představila svou nevlídnou tvář. Především v Krušných horách, kde za posledních 24 hodin napadlo až třicet centimetrů sněhu, znepříjemnila mnohým lidem život. Nízké teploty, namrzající sníh a mlha zaskočily především řidiče. Mnozí z nich totiž v tomto ročním období stále jezdí do hor na letních pneumatikách. Namrzlý sníh lámal i stromy a způsobil tak na komunikacích řadu zátarasů.

Těžký mokrý sníh na silnicích v okolí Klínovce rychle namrzal. Na nezpevněném a klouzavém povrchu měli problémy hlavně řidiči nákladních aut. „Na spodku je vozovka měkká, ale to auto, jak není zatížené, tak nevyjede,“ popisuje aktuální situaci řidič Miroslav Návorka. Nejhorší situace byla v okolí Horní Blatné a Božího Daru. „Vyjížděli jsme již v noci nad ránem, jezdí se i přes dopoledne,“ říká dispečer Správy a údržby silnic Karlovy Vary Josef Bulka.   

Problémy měli i řidiči osobních aut, kteří se do Krušných hor vydali bez zimních pneumatik. „V noci volali čtyři lidi o pomoc, že jsou zapadlí nebo že nemůžou vyjet na silnici,“ uvádí nejčerstvější zásahy Pavel Hrnčíř z horské služby na Božím Daru. „Víme o jednom uvízlém autobusu poblíž Horní Blatné. Většinou byly postiženy automobily na letních pneumatikách,“ doplňuje Josef Bulka.

Těžký mokrý sníh, který se držel na větvích, vyvracel stromy. Silnici mezi Rýžovnou a Horní Blatnou museli nakonec zprůjezdnit hasiči. Záchranáři z horské služby radí, aby lidé do hor jezdili jen s dobrou zimní výbavou. Velmi opatrní by měli být řidiči i jinde. Silničáři totiž předpokládají, že ráno budou silnice namrzat i v nižších polohách.