Pačesovi oponenti: Zpráva pochybila s hnědým uhlím

Horní Jiřetín - Poradci vlády pro energetiku zpochybnili závěry Pačesovy komise. Zejména pak kapitolu, která se zabývá tím, jak do budoucna využít zásoby hnědého uhlí v Česku. Podle členů oponentní vládní rady nezvážila možnost rozšířit těžbu za územní limity. Ty chrání obce, které leží v blízkosti uhelných pánví.

Spor o to, zda mají vekorypadla zastavit před obcemi ležícími na uhlí, se vede už léta. Podle vládních poradců mohou ale zásoby, které se zatím nesmějí těžit v budoucnu zachránit Českou republiku před energetickou krizí.

Odpůrci dalšího bourání obcí kvůli uhlí úvahy vládních poradců odmítají. Podle nich se tito experti snaží vládu přimět, aby zapomněla na svůj slib, že limity těžby nezruší. Lobbistický tlak vnímá i místostarosta města Horní Jiřetín Vladimír Buřt (SZ). „Není žádných pochyb, že ta zpráva oponentní skupiny je výsledkem nejrůznějších lobbistických tlaků ze všech stran,“ uvedl.

Ministr průmyslu Martin Říman bere varování poradců v úvahu. Uhlí za limity ale podle něj českou energetiku v příštích letech nejspíš zachraňovat nebude. „Já výchazím z platné legislativy, která se v České republice měnit nebude. To znamená, že těžba v Horním Jiřetíně a Černicich je velmi málo pravděpodobná,“ ujišťuje Říman.