Stovky lidí podepisují petici kvůli klášteru v Plasích

Plasy (Plzeňsko) - Už téměř 400 lidí podepsalo petici, která nesouhlasí s postupem ministerstva kultury v klášteře Plasy na severním Plzeňsku. V dokumentu nazvaném "Petice Plasy proti rozbíjení celistvosti kláštera"  žádají o ponechání či vrácení prelatury neboli Metternichovského zámku pod správu památkářů. Ti o prelaturu a většinu dalších objektů přišli poté, co je ministerstvo kultury k 31. říjnu převedlo pod správu Národního technického muzea.

Zdroj: www.klaster-plasy.cz Autor: Petr Mareš

„Petici máme v tištěné i on-line podobě, počkáme ještě asi dva týdny a pak ji oficiální cestou předáme ministru kultury,“ říká jeden z organizátorů petice Jakub Těšínský. „Prelatura tvoří pro správu kláštera nezbytné zázemí. S projektem Centra stavitelského dědictví, které tam chce technické muzeum vybudovat, nijak nesouvisela,“ uvádějí autoři dokumentu. Podle nich je objekt pro památkáře životně nezbytný a slouží také jako koncertní sál, výstavní síň a sídlo městské knihovny.

„Tím, že byla nová prelatura oddělena, přichází správa národní kulturní památky Klášter Plasy o jediný velký (a reprezentativní) sál v Plasích, krátkodobé pronájmy, dlouhodobé pronájmy, služební byt správce objektu (jen přes rok starý a za 1,3mil. Kč), ubytování průvodců, inspekční pokoje,zázemí pro větší techniku, skladovací prostory, prostory pro nakládání s bioodpadem a prostory pro prezentaci Metternichů v prohlídkovém okruhu,“ píše se v materiálech přiložených k petici.

Ministersto: Nikdo nebude z areálu vyhazován

„Odborné těžiště centra bude v pivovaru a hospodářském dvoru. Konvent je a zůstává zázemím Národního památkového ústavu (NPÚ),“ vyjádřil se dnes mluvčí ministerstva kultury Jan Cieslar. Rozlehlý objekt prelatury je podle něj třeba plně a co nejlépe využít. Objekt prelatury je důležitý i pro zamýšlenou spolupráci s vysokoškolskou institucí při otevření nového studijního oboru, který souvisí s náplní centra, doplnil.

Tvrdí, že se počítá s další úzkou spoluprací s NPÚ. „Nikdo rozhodně nebude z areálu před rekonstrukcí 'vyhazován' a jsme přesvědčeni, že se jistě najde dohoda o společném využívání i po rekonstrukci,“ dodal.

Dvojí správcovství?

Podle organizátorů petice ministerstvo svými kroky přerušilo mnohaletý proces scelování objektů klášterního areálu pod jednoho správce a varují před dvojím správcovstvím. „Bude problematické kvůli sekání, údržbě, prezentaci. Budete-li dělat kulturní akce, musíte jednat s každým správcem zvlášť. Pro rozvoj areálu je to špatně,“ řekl jeden z bývalých pracovníků.

„Já osobně vnímám petici tak, že lidé, kteří v Plasích žijí, to cítí jako problém. Pro nás to samozřejmě také problém je,“ uvedla ředitelka plzeňského pracoviště NPÚ Ludmila Drncová. Podle ní se ale ústav jako organizace v petici neangažuje a angažovat nebude, problém se snažil řešit oficiální cestou. „Musíme nyní přepracovat celkově koncepci využití budov, které nám zůstaly. Obávám se, že když se nyní nepřipravíme, bude ohrožen návštěvnický provoz v příštím roce,“ dodala Drncová. Zůstat by měl návštěvnický okruh zahrnující hlavně konvent. Protože památkáři museli předat i objekt sýpky, budou jednat o nových podmínkách s technickým muzeem. Návštěvnická trasa, kterou připravovali v objektu prelatury, nebude.

Ministerstvo kultury už v minulosti uvedlo, že objekty musí spravovat muzeum, neboť tím získá přístup k penězům na svůj projekt. Přihlásit se o ně chce do evropského programu IOP a investovat v areálu by mělo přes 300 milionů korun.