Cyklostezka v Českém lese se připojuje k mezinárodnímu projektu Greenway

Plzeň - Nová cyklostezka v pohraničí Českého lesa, která vede podél bývalé železné opony, přivede návštěvníky do velmi cenných přírodních míst. Lemují ji v celku nezvyklé turistické značky. Ty označují mezinárodní cyklostezku Greenway. O českou část trasy se stará sdružení Oživení.

Nezvyklé značení mnohé lidi překvapí už proto, že není v mapách, ale vydat se po něm stojí zato. „Turistům nabízí návštěvu téměř panenské přírody, která tam díky ochrannému pásu podél hranic zůstala,“ vysvětluje Ondřej Boháč z občanského sdružení Oživení.

Stezka přibližuje nejen panenskou přírodu, ale také historii lidí v pohraničí. Kopíruje trasu tvrdé hranice, která byla během komunismu střeženým a nepřístupným pohraničním pásmem. Na trase zůstaly některé připomínky té doby, jako například zátarasy z ostnatých drátů. „Připomínka takzvané signálky, tedy skutečně tvrdé železné hranice, kde byly nataženy nějaké ochranné prvky,“ popisuje zbylé fragmenty Jiří Hlávka ze správy Chráněné krajinné oblasti Český les.

Občanské sdružení Oživení cyklostezkou připojuje Českou republiku na rozsáhlý projekt Green belt. Připojila se tak k dvaadvaceti evropským zemím, kterými prochází zhruba osm a půl tisíce kilometrů cyklostezky. Ta je součástí sítě stezek pro pěší, vodáky, jezdce na koních a samozřejmě cyklisty.
Část státní hranice v pohraničním území Českého lesa.
Část státní hranice v pohraničním území Českého lesa.
Více fotek
  • Část státní hranice v pohraničním území Českého lesa. autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/514/51306.jpg
  • Česká část mezinárodní cyklostezky Greenway autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/514/51304.jpg