Dluhy města Kolín se vyšplhaly na jednu miliardu korun

Kolín - Středočeský Kolín investoval například do výstavby průmyslové zóny u Ovčár. Část pohledávek, 360 milionů korun, řeší už téměř dva roky směnkami. Dlouhodobý úvěr na splacení dluhu si město zatím nevzalo. Opoziční ČSSD mluví o jeho nedbalosti.

Směnka platí směnku - to je systém, který město používá k řešení stamilionového dluhu. Ten vznikl investicí do infrastruktury a bytů pro automobilku TPCA. Starosta Kolína Jiří Buřič (ODS) se nechal slyšet, že stát zadal městu úkol zabezpečit zrealizování výstavby 850 bytů pro TPCA. Kolínský zastupitel Karel Molnár (ČSSD) hovoří o nedbalosti města.

První směnku vystavilo město už v roce 2006. Odkoupila ji Reiffeisen bank. Když dluh ve stanovené lhůtě město neuhradilo, vystavilo další směnku. Znovu ji zaplatila Reiffeisen bank, která byla v pozici věřitele směnky původní. Za dva roky se tento proces zopakoval pětkrát, což není v obchodní praxi obvyklé. Karel Molnár se domnívá, že město mělo vypsat již před rokem soutěž na dlouhodobý úvěr. Vedení města se brání - dlouhodobý úvěr si vzít nemohlo. Žádná z bank nenabízela vhodné podmínky.

"Nedaří se nám sehnat bankovní dům či finančníka, který by městu půjčil bez jistiny," potvrdil Jiří Buřič (ODS). Město teď má měsíc na to, aby našlo formou soutěžního dialogu vhodného poskytovatele dlouhodobého úvěru. Jestli se to nepodaří, hrozí vystavení další směnky. Dluh města bude znovu řešit prosincové zastupitelstvo. Opoziční zastupitelé se chtějí poradit s ekonomickými experty a přijít na jednání se svým vlastním návrhem.