Pozdvižení v bohnickém domově důchodců

Praha - Největší domov důchodců v Česku, v pražských Bohnicích, před časem převzala soukromá společnost. Dnes se proti ní bouří zaměstnanci domova důchodců i klienti. Pražský magistrát domov pronajal, aby ušetřil. Podle kritiků však současný nájemce nesplnil základní podmínku veřejné soutěže - tříletou praxi v oboru.

Pronájmem bohnického domova důchodců by měl magistrát ušetřit na dotacích. Dosud stál městskou pokladnu dvacet tři milionů, příští rok to bude jen osmnáct. Právě za tolik jej vysoutěžilo sdružení firem, které ho má jako obecně prospěšnou společnost už od ledna provozovat. Důvěru zaměstnanců i klientů ale nemá. Sdružení totiž tvoří společnosti zabývající se výměnou peněz a realitami. „Jsou to obchodní společnosti a jejich tvorbou je zisk. A čím větší bude jejich zisk v rámci sdružení, o to menší budou prostředky té obecně prospěšné společnosti,“ vysvětluje předseda sdružení Občané za svá práva Karel Berka. „Jedna z podmínek výběrového řízení byla, že budou podnikat tři roky v sociální péči, což u nich nebylo splněno,“ dodává zástupkyně ředitelky Domova seniorů Milena Havlínková.   

Podmínky soutěže jsme rozhodně neobešli, říká zástupce nového provozovatele. „Nevím, kde se tento požadavek tříleté praxe objevil, v zadávací dokumentaci tyto podmínky nebyly,“ tvrdí manažer obchodně prospěšné společnosti Daniel Jirkovský. „My po této organizaci chceme, aby byla registrována jako poskytovatel sociálních služeb podle zákona o sociálních službách, což je velmi přísný zákon,“ říká Jiří Janeček, pražský radní pro sociální oblast.    

Registraci o poskytování služeb ale přiděluje magistrát a lze jen těžko předpokládat, že sdružení licenci neudělí. Jedinou podmínkou totiž je, aby žadatel prokázal, že má zařízení, kde může službu poskytovat. A to podle smlouvy s magistrátem má. Do kauzy se ještě na poslední chvíli vložili odboráři. „Spousta věcí není v souladu s právním systémem, který v Česku máme,“ uvádí místopředsedkyně odborového svazu sociální péče Dagmar Žitníková.  

Odbory se chystají napadnout smlouvu o pronájmu ústavu a budou požadovat vypsání nového výběrového řízení. Pronájem bohnického domova je pilotním projektem. Jestliže by se osvědčil, magistrát pronajme i další ústavy.