Obyvatelé pražských Ďáblic chtějí vyměnit vedení radnice

Praha - Lidé z Ďáblic nechtějí čekat na komunální volby a vedení radnice chtějí vyměnit okamžitě. Nelíbí se jim, že v čele městské části stojí místostarosta obžalovaný z podvodu a starostka, která podle nich kryje veřejné zakázky pro firmu napojenou na svého zástupce. Převrat na radnici se zatím nepodařil ani opozici. Radní o své funkce přijít nechtějí a odmítají odstoupit.

Místostarosta obžalovaný z toho, že ještě před nástupem do funkce vytuneloval svou firmu a obchodním partnerům způsobil milionové dluhy, podle opozice ztratil morální kredit. Místostarosta Tomáš Engel se nechal slyšet, že každý inteligentní člověk ctí presumpci neviny. Právnička Katarina Oboňová však sdělila, že existuje silné podezření, že místostarosta je vinen. Domnívá se, že on sám by měl zvážit, zda je vhodné ve funkci setrvávat.

Odstoupit by měl i proto, že se dostal do střetu zájmů, jak tvrdí zastupitelé. Zastupitel Vladimír Novotný (ODS) informoval, že místostarosta schvaluje objem zakázek firmě Kortam, ve které působí jeho otec. Obyvatelé Ďáblic dali jasně najevo, že chtějí i hlavu starostky, která kryje místostarostovy obecní zakázky a úřad si pod jejím vedením navíc schválil vyplácení mimořádných platů. Na ty ale nemají radní ani úředníci podle kontrolního výboru magistrátu nárok.

"Ten, kdo má podezření, že byl spáchán trestný čin, by měl podat trestní oznámení. Do té doby, než příslušné orgány rozhodnou o vině či nevině, nevím, o čem bychom měli diskutovat," uzavřela starostka MČ Praha Ďáblice Danuše Ševčíková. Místostarostu Engla čeká 19. listopadu soud. Poté se ho opoziční zastupitelé pokusí opět odvolat, stejně jako starostku.