Hradecká radnice nemá varhany ani peníze

Hradec Králové - Na počátku bylo přání hradeckých radních pořídit pro městskou filharmonii nové varhany. Nástroj objednala přes Nadační fond Kulturního dědictví českých a moravských varhan u stavitele varhan Vladimíra Grygara. Také vyplatila zálohu ve výši šest milionů korun. Dodnes však město nové varhany nemá, navíc zatím marně vymáhá vyplacenou zálohu.

Zavřela se za šesti milióny voda? Nebo má hradecká radnice naději, že peníze, které poskytla na stavbu varhan, ještě někdo zachrání? Pohledávku za dlužníkem, nadačním fondem Kulturního dědictví českých a moravských varhan, je ochotný převzít výrobce z Krnova. A varhany za dvacet miliónů korun postavit. „My jsme připraveni na stavbu, v podstatě jsme stavbu varhan již zahájili,“ informuje generální ředitel krnovské firmy Rieger-Kloss Svatopluk Ručka.   

Pro hradeckou radnici je nabídka z Krnova zřejmě poslední nadějí. „Zastupitelstvo města schválilo postoupení pohledávky na společnost Rieger-Kloss, založil se nadační fond Filharmonie Hradec Králové, který by měl zbývající finanční prostředky pro výrobu varhan zajistit,“ uvádí náměstek hradeckého primátora Martin Soukup.  

Předsedkyní původního Nadačního fondu, který šest miliónů dostal, byla Eva Grygarová. Manželka výrobce, který měl varhany postavit a peníze předem od fondu inkasoval, Vladimíra Grygara z Prostějova. Eva Grygarová vloni slíbila, že peníze městu vrátí. „Ano, vrátíme. Už došlo k dohodě s magistrátem,“ prohlásila loni začátkem září.

Do Hradce se od Grygarů z Prostějova dodnes nevrátila ani koruna. „Finanční prostředky důkazním řízením, které jsme provedli na místě, by měly být v zálohách a v částečně rozpracovaném nástroji,“ naznačuje Martin Soukup. „Podle informací od věřitelů žádný rozpracovaný nástroj neexistuje, nám byla jedním z věřitelů dokonce nabídnuta k vykoupení celá firma,“ tvrdí Svatopluk Ručka.   

Případ kvůli podezření z podvodu vyšetřují hradečtí kriminalisté. Náměstek primátora Soukup však přesto věří, že nové varhany budou ve filharmonii stát do konce příštího roku.