Na jihu Čech chybí místa pro seniory

Tábor - V jižních Čechách se každý rok zvyšuje poptávka po místech v seniorských domech. Těch je však nedostatek a ty stávající nejsou schopny poptávku uspokojit. Ze studie, kterou si nechal vypracovat krajský úřad, vyplývá, že do roku 2015 je nutné postavit sedm takových zařízení. A v každém musí být minimálně 180 míst.

Třináct set míst pro seniory musí vzniknout do šesti let na jihu Čech. Právě těchto zařízení je velký nedostatek. Výstavba sedmi nových však přijde na dvě a půl miliardy korun. „Je třeba se připravit na to, že starých lidí bude stále více. Průměrný věk se zvyšuje a můžeme se dostat do situace, kdy ty kapacity nebudou vůbec,“ varuje ředitel Krajského úřadu České Budějovice Luboš Průša.

Řada měst řeší nedostatečné kapacity po svém. Například v Bechyni postaví zcela nový seniorský dům na zelené louce. Fungovat začne do tří let. Další, pro tři sta šedesát lidí, budou mít České Budějovice i Tábor. V Písku využili bývalé kasárny. „Seniorský dům bude dokončený v září příštího roku a bude pro sto lidí,“ informuje vedoucí pečovatelských služeb Písek Marie Filařová. „Při rekonstrukci byla nejsložitější přestavba nosných zdí,“ dodává zástupce stavební firmy Tomáš Kočí.

Přestavba kasáren přijde na 90 milionů korun. Celý objekt musí splňovat řadu podmínek. Bezbariérovost je jedna z nich. „Seniorů je tady velké množství a kapacita dnešních zařízení nestačí,“ upozorňuje Marie Filařová.

Nejen Písecko potřebuje nové seniorské domy. Studie říká, že lokalit je mnohem více. „Nejméně těch lůžek je a nejvíce jich bude chybět v roce 2015 v lokalitách jako je Blatná, Milevsko, Jindřichův Hradec,“ vypočítává Luboš Průša.

Kraj počítá s investicemi i do stávajících zařízení. Řada z nich bude muset zvýšit svou kapacitu téměř o polovinu. V počtu všech poskytovatelů sociálních služeb pro seniory zaujímá Jihočeský kraj páté místo v zemi.