Obecní studny na Šumavě vysychají

Prachatice - I přes očekávané zdražení vody mizí postupně na jihu Čech obecní vrty, které zásobovaly místní obyvatele. Důvodem je příliš nízká hladina spodní vody. V létě se jednoduše nedostává na všechny. Jako zatím poslední se k páteřnímu jihočeskému vodovodu připojily tři osady na Prachaticku.

Kahov, Podolí a Oseky jsou tři malé osady, kde žije dohromady jen asi 130 lidí. Přesto mají nyní vodovod napojený na centrální jihočeskou soustavu. A nejde o výjimku. Počet vesnic, které se spoléhají na vlastní vrty, se rychle snižuje. „V rámci Jihočeského kraje je to zhruba 20 % obcí,“ informuje Antonín Princ z Jihočeského vodárenského svazu.

Důvod, proč i malé obce přecházejí na v budoucnu patrně stále dražší vodu ze vzdálené přehrady, je jediný: klesající hladina v jejich vlastních vrtech a studnách. „My touto investicí vlastně napravujeme určitý rest z minulosti, kdy jsme museli vozit do těch osad cisternu s vodou,“ připomíná nelehkou situaci osad starosta Prachatic Jan Bauer. „V letních měsících docházelo kvůli nedostatku dešťů k vysychání pramenů,“ říká předseda osadního výboru obce Kahov Vojtěch Stuchel. „Letošní minima na podzimních horách nejsou extremní, loni byly nižší. Přesto se však pohybují pod dlouhodobým průměrem i pro toto roční období,“ připomíná Tomáš Vlasák z Českého hydrometeorologického ústavu.   

Právě kvůli problémům s podzemními zdroji vody jindy spíše rezervovaní šumavští starostové jednoznačně podporují mimořádně rozsáhlý projekt revitalizace slatí. „Vývoj klimatických podmínek ukazuje, že lokální zdroje jsou stále rizikovější a jsou problémy i s kvalitou vody,“ varuje Antonín Princ.  

Lidé z malých šumavských vesnic podle osadních výborů i představitelů Prachatic ocení nový vodovod hlavně v létě. To už se konečně nebudou bát otočit kohoutkem.

/*json*/{"map":{"lat":49.012711,"lng":13.99719,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.012711,"lng":13.99719,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/