Vyšehradskou akropoli zdobí strom míru

Praha - Na posvátné akropoli na Vyšehradě se dnes sešli zástupci církví a duchovních institucí, aby zde společně zasadili symbolickou záštitu světového klidu zbraní - strom míru. Dnešním činem tak chtěli upozornit především na nutnost potřeby míru ve světě a náboženské tolerance. Vlastního sázení se ujal indický duchovní a humanitární aktivista Svámí Mahéšváránanda.

Tradice vysazování stromů se symbolickým poselstvím sahá do dvacetileté historie, kdy byl první takový strom vysazen v Turecku. Od té doby dochází k těmto úkonům po celém světě. „Podobný strom jsem už zasadil také ve Vídni a dalších rakouských městech, dále v Chorvatsku, Slovensku, Slovinsku, Austrálii i Americe,“ uvedl na dnešním vyšehradském setkání Mahéšváránanda.

Důležitým krokem k udržení míru je podle zúčastněných vzájemná tolerance. I proto se nad sazenicí lípy sešli představitelé různých náboženství a společnými silami strom zasadili. Výběr vhodné dřeviny nebyl jednoduchou záležitostí. Přihlíželo se také na historickou symboliku, neboť mladá sazenice pochází z památné lípy v blízkosti hradu Kost.