Zápach, hustý dým a štípání v očích - půlka Prahy v listopadu věděla, že se něco děje. Jaké škodliviny a jejich přesné koncentrace byly v ovzduší, znali jen lidé z krizového štábu. A právě to se nelíbí několika občanským sdružením. Předsedkyně občanského sdružení Pražské matky Jarmila Johnová sdělila, že k těmto informacím by měl mít přístup každý.
Pouze základní informace se lidé dozvídali třeba na bezplatné telefonní lince nebo v médiích. I tak se ale našly školy, ke kterým se zprávy o doporučeném zákazu větrání nedostaly. Hasiči tak vyjížděli měřit škodliviny v ovzduší i do jiných městských částí. Mluvčí Hasičského záchranného sboru Praha Vít Pernica informoval, že na základě upozornění občanů na nedýchatelnost a štípání očí bylo provedeno měření na sídlišti Opatov.
Magistrát se ale takovým připomínkám brání - kouř nepřekročil povolené limity, nebyl vyhlášen žádný stav ohrožení a informovanost prý byla dostatečná, jak potvrdil tiskový mluvčí pražského magistrátu Jiří Wolf. Podle městské části Praha-Libuš probíhala komunikace s magistrátem a hasiči bezproblémově, jediným nedostatkem zpočátku byla informovanost veřejnosti o stavu ovzduší z městského rozhlasu.
MČ Praha-Libuš totiž zpočátku sama nemohla vyhlásit třeba zákaz vycházení. Tlampače jsou centrálně ovládány jen z krizového centra na magistrátu, jak poznamenal starosta MČ Praha-Libuš Petr Mráz. Libuš o zařízení, které jí v budoucnu dovolí informovat veřejnost o případném zákazu vycházení, požádala. Teď záleží na tom, jestli ji magistrát vyslyší.