Případů domácího násilí na jihu Čech ubývá

České Budějovice - Policejní statistiky potvrzují, že případů domácího násilí v jižních Čechách je letos méně. Odborníci se shodují, že k tomu pomohla i činnost intervenčního centra při českobudějovické charitě. Pomáhá už druhý rok. Je ale zatím jediné v jihočeském regionu. Jeho dvě pracovnice tu vyřizují za měsíc desítky telefonátu.

Za dva roky existence centra, které pomáhá obětem domácího násilí, tu evidují téměř tisíc kontaktů s ohroženými klienty. Řada z nich přichází do centra osobně. Případy jsou většinou podobné. Ředitelka Diecézní charity České Budějovice Michaela Čermáková sdělila, že od roku 2002 se centrum setkává stále s větším počtem případů domácího násilí.

Vedoucí intervenčního centra Dana Bedlánová dodala, že z 60 procent případů je spouštěčem násilí alkohol nebo drogy. Odborníci zaznamenávají více případů o víkendech nebo třeba v době vánočních svátků, kdy jsou lidé spolu. Během dvou let vykázali policisté z jihočeských domácností téměř stovku agresorů. „V loňském roce 2007 jsme zaevidovali padesát případů, letos je zde pokles na třicet případů. Je tu patrný vliv a prevence tohoto institutu,“ potvrdil tiskový mluvčí PČR Jihočeského kraje Jaroslav Beran.

Policisté mohou vykázat agresora na deset dnů. Po jeho návratu se mnohdy situace opakují. Sociální byty, kam by se oběti mohli přestěhovat, ale chybí. Náměstek primátora Českých Budějovic Rudolf Vodička (KDU-ČSL) však informoval, že pro akutní případy jsou k dispozici prostory v azylovém domě pro matky s dětmi. Dočasné ubytování pro oběti domácího násilí plánují i v Diecézní charitě. Vedle obětí domácího násilí se zaměří i na ty, kteří ho vytváří.