Obec Chrastava se postavila proti pamětní desce Rudolfa Fukse

Crastava - Rodák z Chrastavy agent chodec Rudolf Fuksa, kterého v 50. letech popravili komunisté, je pro jedny hrdina, pro druhé zrádce. Jeho prasynovec mu chtěl formou pamětní desky vzdát hold, jenže u zastupitelů se svým nápadem nepochodil. Desku tedy nakonec s pomocí přátel pořídil sám. Odpůrci pamětní desky tvrdí, že byl vlastizrádce. Druhá strana jej brání.

Rudolf Fuksa byl nejmladší agent chodec, kterého komunisté v roce 1952 popravili. Bylo tehdy pouhých 21 let. Předtím, než se stal agentem, byl u pohraniční stráže. Odtud utekl do západního Německa, kde ho zahraniční československý odboj ve spolupráci s Američany získal pro spolupráci. Bohužel jednou jej poznal jeho bývalý kamarád od pohraniční stráže a ten jej udal.

Prasynovec Rudolfa Fuksy Jindřich Šnýdl mu chtěl na radnici zřídit pamětní desku. Se svou žádostí se proto obrátil na radnici, ale výsledek ho šokoval. Zastupitelé jeho žádost dvakrát zamítli. Starosta obce Michael Canov se obhajuje tím, že společnost je stále rozpolcená a názory na osobu Rudolfa Fuksy se různí. „V zastupitelstvu je většina zastupitelů levicového smýšlení včetně komunistů a komunisté nemohou odhalit pamětní desku někomu, kdo proti nim bojoval," vysvětluje Šnýdl. Ruku pro pamětní desku zvedlo pouze sedm zastupitelů z devatenácti. Ti, kteří byli proti, nechtějí o důvodech svého odmítnutí příliš mluvit.

Jiří Šnýdl nakonec na pomoc obce rezignoval. Pamětní desku svému prastrýci pořídil sám spolu s přispěním několika přátel. Visí na domě, kde Rudolf Fuksa bydlel, a majitelé tohoto domu narozdíl od zastupitelů neváhali ani chvilku.