Taxíky na městských stanovištích Prahy musí být ode dneška žluté

Praha - Vozidla taxislužeb, která využívají stanovišť zřizovaných magistrátem hlavního města, musí být ode dneška pouze žluté barvy. Auto musí být rovněž vybaveno klimatizací a od jeho první registrace nesmí uplynout více než osm let. Vyplývá to z městské vyhlášky, která od dnešního dne platí pro všechny automobily na těchto stanovištích. Některým taxikářům se ale vyhláška nelíbí, chystají kvůli tomu protesty.

Vyhláška začala platit už před dvěma lety. Řidiči, kteří měli s provozovatelem městských stanovišť smlouvu už před rokem 2007, ale mohli místa využívat až do dneška za původních podmínek.

Vyhláška stanovuje, že automobily taxislužeb musí být čisté, minimálně čtyřmístné a musí se jednat alespoň o vozidlo nižší střední třídy podle mezinárodní klasifikace. Do této kategorie patří například Škoda Fabia, Renault Megane, Volkswagen Golf nebo Opel Astra. Dalšími požadavky jsou žlutá barva na celé ploše vozidla, přičemž magistrát dovoluje a přesně vyjmenovává šest odstínů této barvy. Auto musí mít klimatizaci a od doby jeho první registrace nesmí uplynout více než osm let.

Magistrát ukládá řidičům také to, jak nesmí být oblečeni. Zakazuje jim nosit sportovní oblečení, krátké kalhoty a trička s výrazným logem. Řidiči rovněž nesmějí na stanovišti kouřit, parkovat výfukem k chodníku a provádět na stanovišti jakoukoliv údržbu auta.

Vyhláška se nelíbí některým řidičům taxi, ti už v prosinci protestovali před pražským magistrátem. Pavel Jelínek, předseda Odborového sdružení Taxi Praha a zástupce společnosti Euro taxi Praha, ČTK řekl, že protesty se budou opakovat. „Budou ale určitě intenzivnější,“ poznamenal. Podle něj vyhláška znamená pro taxikáře další náklady, cena stanovená magistrátem ale nestoupá.

Jelínek odhaduje, že polepení celého automobilu žlutou tapetou vyjde zhruba na 15 000 korun, trvalý nástřik auta pak asi na 50 000 korun. „Pokud si (taxikáři) nechají udělat nový lak, měla by se cena zvednout alespoň o dvě koruny na kilometr,“ dodal Jelínek.

Na území hlavního města se nachází celkem 49 městských stanovišť. Ty jsou označeny nápisem Fair Place a magistrát na nich zákazníkům zaručuje cenu 28 korun za kilometr. V centru je návštěvníci najdou například na Václavském, Staroměstském a Malostranském náměstí, na Národní třídě nebo před Hlavním nádražím.