Popílkem v Lužci nad Vltavou se zabývá inspekce životního prostředí

Lužec nad Vltavou (Mělnicko) - V bývalé pískovně v Lužci nad Vltavou na Mělnicku začaly sanační práce. Téměř 3 tisíce tun popílku sem v průběhu dvou let navezly společnosti, které likvidují odpad z Malešické spalovny. Popílek zamořil podzemní vody, inspekce životního prostředí už firmám dala statisícové pokuty.

Celkem 2800 tun popílku z Malešické teplárny je nyní v bývalé pískovně v Lužci nad Vltavou. Potom, co se dostal i do podzemních vod, se případem začala zabývat inspekce životního prostředí a opakované rozbory ukázaly, že popílek obsahuje nadlimitní množství těžkých kovů. „Navezením do pískovny a uložením do vody bylo ohroženo životní prostředí podle zákona o vodách i podle zákona o odpadech,“ potvrdila mluvčí České inspekce životního prostředí Ivana Awwadová. Sanační práce už začaly, kvůli silným mrazům ale zatím geologové odebrali jen jeden ze sedmi potřebných vzorků. Pokračovat budou příští týden. Vedoucí sanačních prací Ladislav Žitný uvedl: „Jakmile budou známy výsledky analýz, začne těžba těchto odpadů a jejich odvoz na zabezpečené skládky.“

Tři společnosti, které popílek do pískovny dva roky vozily, už inspekce potrestala statisícovými sankcemi. Firmy se však brání tím, že popílek považovaly za materiál, kterým mohou pískovnu rekultivovat. „Došlo ke změně uhlí v teplárně a to, co jsme převzali, mělo už jiné parametry a ukázalo se, že jsou to parametry odpadu. Udělali jsme chybu, převzali jsme něco, co jsme převzít neměli,“ prohlásil Richard Huf ze společnosti PIKASO Praha. Ladislav Žitný dodal: „Oni žili v domnění, že to je materiál vhodný pro rekultivaci. Problém je, že neměli povolení k nakládání s odpady.“

Reportáž Lucie Komňacké (zdroj: ČT24)

Závadný popílek geologové odtěží do konce dubna. Vedení obce uvažuje, že by potom v areálu pískovny mohlo vyrůst sportovní středisko.