Lidé se bojí cyklostezky podél Ohře

Karlovy Vary - I přes protesty obyvatel Šemnice podporuje nové vedení Karlovarského kraje stavbu cyklostezky podél řeky Ohře. Lidé sepsali petici, poslali ji politikům. Chtějí je přesvědčit, aby trasu kvůli přírodě změnili. Kraj odmítá projekt zastavit, o úpravách trasy ale s lidmi bude jednat.

Lidé z Šemnice, kteří mají domy u řeky, říkají, že nejsou proti cyklostezce. Vadí jim ale to, že podle jedné z variant má vést těsně kolem koryta. Kvůli tomu budou muset stavební firmy výrazně zasáhnout do krajiny, kterou tvoří i skály. „Ty by se musely odstřelit. Byl ale také nápad, že by se v tom masivu vybudoval tunel. Dovedete si představit takováhle zvěrstva?“ ptá se jeden z obyvatel obce. „Také se zde plánují betonové valy,“ dodává druhý.

Ke stálým obyvatelům se v protestech připojily i desítky chatařů a sepsaly petici. Nechtějí, aby jim v bezprostřední blízkosti chat projížděly denně stovky cyklistů. „Tam, kde by mělo být ticho, chráněná příroda, tak tam především v letních měsících bude kravál a hluk,“ říká organizátor petice Jiří Machek.

Video Reportáž Antonína Bruštíka
video

Reportáž Antonína Bruštíka

Zásadní úpravy rozpracovaného projektu nové vedení kraje nepřipravuje. „Záměr jsme prozkoumali a došli k závěru, že není důvod to zastavit,“ uvádí hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný.

K trase, kvůli které by se musely kácet stromy a odstřelovat skály, ale mají výhrady i ochranáři. „Chceme, aby zůstal zachován ten přírodní charakter, aby především břeh řeky Ohře nebyl zbytečně zpevňován,“ zdůrazňuje vedoucí Agentury ochrany přírody a krajiny ČR Vladimír Melichar.

Podle zástupců kraje ještě není úplně jasné, kudy povede cyklostezka přes Šemnici. „Myslím si, že tato rada dává najevo, že chce komunikovat s obcemi, a rozhodně se s nimi o tom bavit budeme,“ slibuje karlovarský náměstek pro oblast dopravy Petr Navrátil.

Náměstek hejtmana předpokládá, že o přesné podobě trasy v Šemnici rozhodne krajský úřad ještě v letošním roce.

/*json*/{"map":{"lat":50.236936,"lng":12.975555,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.236936,"lng":12.975555,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/