Muž z Hodonínska platí alimenty i po zrušení otcovství

Hodonín - Přestože soud zrušil otcovství Karlu Nesvadbovi z Hodonína v květnu loňského roku, stále by měl dnes už bývalý otec platit alimenty. Přitom by mu vyživovací povinnost měla podle zákona zaniknout zároveň se soudním verdiktem o zrušení otcovství.

„Domníval jsem se, že spolu s rozsudkem bude vyživovací povinnost zrušena, bohužel jsem pak zjistil, že tato skutečnost neplatí,“ říká Karel Nesvadba. Přestože ze zákona vyživovací povinnost zaniká spolu s rozhodnutím o zrušení otcovství, v rozsudku k případu pana Nesvadby chyběla jasná zmínka, že mu končí také povinnost platit alimenty. Advokátka Daniela Bidmanová upozorňuje, že český soudní systém na obdobné případy příliš nepamatuje a doporučuje z opatrnosti zažádat u soudu o zrušení vyživovací povinnosti.

Karel Nesvadba tedy v obavách z případné exekuce tento návrh podal před půl rokem, nicméně odpověď hodonínského soudu stále neobdržel. Soud se údajně případem zabývá, ale dokud jej neuzavře, nehodlá se k němu jakkoli vyjadřovat.

Česká legislativa ukládá v případech zrušení otcovství podmínku, že tento úkon musí sledovat především zájem dítěte. Přestože tedy otcovství Karla Nesvadby jeho domnělé dcery Moniky Nesvadbové vyvrátily testy DNA, rozhodující pro soud bylo až dívčino přání.

Test DNA
Test DNA