Nová šetrná operace srdce v Hradci Králové

Hradec Králové - Další český pokrok v léčbě srdce oznámili kardiologové z Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Pacientovi vyměnili chlopeň bez chirurgického otevření hrudníku. Zatím se takové zákroky prováděly pouze v zahraničí. V Česku se zákrok provádí i v pražském IKEMu, ovšem s jiným typem chlopně. Nyní nechirurgický zákrok po dvou letech příprav lékaři provedli i v hradecké nemocnici.

Nechirurgicky lze úspěšně léčit pacienty, u kterých by byl tradiční postup vzhledem k jejich zdravotnímu stavu spojený s nemalými riziky. „Pouze vpichem do stehenní tepny je možné zavést celou aortální chlopeň,“ vysvětluje Jan Vojáček, přednosta kliniky.

„Pacient druhý den může vstát“

Video Reportáž Přemysla Šrámka
video

Reportáž Přemysla Šrámka

„Zákrok, pokud je dobře zaveden, lze provést během jedné hodiny,“ říká dále kardiolog Josef Šťásek. Pacient nemusí být pod klasickou narkózou a oproti chirurgickému postupu není napojený na mimotělní oběh. „Tato léčba je podstatně šetrnější, pacienti druhý den mohou vstát,“ uvedl Vojáček.

„Ve světě bylo provedeno již 5 000 operací tohoto druhu. Víme, že nejméně 30 procent pacientů nemůže podstoupit tradiční chirurgický zákrok,“ informoval kardiolog Antonio Colombo. Novou chlopeň v královéhradecké fakultní nemocnici neoperativně dostaly první dvě pacientky. Už nyní se ale kardiologové připravují na další zákroky.