Spory o likvidaci kůrovce na Šumavě trvají

České Budějovice - Nezasahování proti kůrovci na Šumavě je správné. To alespoň tvrdí představitelé národního parku. A dnes zveřejnili závěry rozsáhlého desetiletého průzkumu, podle kterého si příroda s uschlými lesy sama poradí. Místní politiky a starosty ale tyto argumenty moc nepřesvědčily. Podle nich se jedná o velmi nezodpovědný experiment.

Zda má Správa národního parku Šumava pravdu však lze jen velmi těžko posoudit. Každopádně teď zastánci bezzásahového přístupu mají v ruce konkrétní argument. Jednoduše dokladují, že mezi uschlými pahýly skutečně rostou zatím jen malé stromy, a že alespoň na zkoumaném území nevzniká holina. Skutečné oponenty spíš nepřesvědčí.

Kácet stromy napadené kůrovcem, nebo je nechat volně uschnout? Dvě naprosto odlišné koncepce. První zastávají šumavští starostové, většina politiků a lesníků. Druhou například Strana zelených, ekologické organizace a současná správa národního parku. Právě ta přišla s novými čísly a snímky. „Plně se potvrdilo, že zvolená koncepce je opodstatněná a je opravdu správná,“ tvrdí ředitel Správy Národního parku Šumava František Krejčí.  

Výzkumníci pečlivě sledovali část bezzásadové zóny na jihu Modravských plání. V roce 1997 tady kůrovec zničil 1100 z 1300 hektarů lesa. Nyní tady podle nich začínají samy růst nové stromy. „V žádném případě to není mrtvé území,“ dokládá členka výzkumného týmu Pavla Čížková.  

Působivé prezentace a výčty ale jihočeské politiky příliš nepřesvědčily. „Ať park vysvětlí národu, že nechal uschnout čtyři sta let staré stromy na pramenech Vltavy a pak se chlubí, že tam rostou nějaké malé semenáčky,“ oponuje senátor Tomáš Jirsa.     

Kůrovec Šumavu a okolí stále rozděluje. Nevládní organizace jsou z výsledků výzkumu nadšené, oslovení místní starostové se bojí šíření kalamity do obecních lesů, případně toho, že pahýly uschlých stromů odradí návštěvníky parku.

Aktivisté také doufali, že se změní postoj kraje po krajských volbách. Nicméně zelení neprošli do zastupitelstva a názory místních politiků se příliš nezměnily. Například náměstkyně jihočeského hejtmana Ivana Stráská označuje nekácení na velké ploše Šumavy za velmi riskantní experiment. A podobně se už v minulosti vyjádřili i představitelé dalších stran v zastupitelstvu, tedy křesťanští demokraté i komunisté.