Královédvorský podnik Juta je ve sporu s občany města

Dvůr Králové nad Labem - Občanské sdružení Živá Podstráň ve Dvoře Králové nad Labem je ve sporu s managementem podniku Juta. Výrobce technických textilií údajně neplní slib, když kolem své nové továrny ve městě nepostavil ochranný přírodní val. Spor je hlavně o jeho výšku - představu lidí z občanského sdružení firma považuje za nesmyslně přehnanou a dohodu s nimi chce vypovědět.

Stovka lidí ze čtvrti Žirecká Podstráň ve Dvoře Králové si stěžuje, že jim bylo v písemné dohodě slíbeno, že kolem nové továrny Juta bude do konce loňského roku stát přírodní val se zelení a vylepší ráz krajiny a životní prostředí. Ekonomická ředitelka Juty Marie Čermáková popsala, že dochází k neshodám o parametrech valu. Zatímco Juta chce maximálně třímetrový, zástupci občanského sdružení trvají na výšce osmi metrů.

Člen občanského sdružení Živá Podstráň Milan Chovanec hovoří o nesplnění dohody. Sdružení podle Juty brzdí odvoláním dostavbu továrny na výrobu umělého trávníku. Juta vyčíslila škodu na 50 milionů korun a stále narůstá. Marie Čermáková se nechala slyšet, že Juta proto dohodu vypoví. Kristina Tomášová z občanského sdružení dodala, že vstřícnost ze strany sdružení je stále otevřená.

Místostarosta Vasil Biben (ČSSD) hájí právo občanů vyjádřit názor. Podle svých slov si ale není jistý, zda jsou námitky občanů oprávněné. Radnice proto do sporu nevstoupila. I když Juta dohodu s občanským sdružením vypoví, chce vedení firmy dál s občany Žirecké Podstráně o jejich námitkách jednat.