V Líních u Plzně proběhl výcvik leteckých záchranářů

Plzeňsko - Soulad všech složek integrovaného záchranného sboru byl úkolem dnešního výcviku v Líních u Plzně. Pro nováčky z řad leteckých záchranářů hasičského sboru Plzeňského kraje to byl navíc první křest v terénu. Po měsících teoretické přípravy se ocitli konečně ve vrtulníku. Pětice nových leteckých záchranářů musela pod dohledem zkušených instruktorů na vlastní kůži vyzkoušet záchranu a evakuaci osob z těžko přístupného terénu, budov a konstrukcí.

Letecký examinátor HZS Plzeňského kraje Karel Hůla se nechal slyšet, že bylo třeba doplnit stavy hasičů leteckých záchranářů Plzeňského kraje. Cvičení prověřilo standardní taktické postupy při záchranných pracích, především spojení mezi záchranářem a palubním technikem.

Karel Hůla popsal, že se nacvičovaly veškeré modelové situace, které budou potřebovat při různých typech zásahů. Samotní účastníci výcviku se netajili tím, že cvičení bylo velmi náročné. Instruktor záchranné skupiny Aleš Vítek zdůraznil, že v rámci zásahu musí být všechno předem naplánované.

Výběr adeptů vhodných na letecké záchranáře není náhodný. Jde o zkušené hasiče-lezce, kteří mají za sebou minimálně dva roky praxe. Další tvrdá zkouška čeká nové záchranáře už za 14 dní. Tentokrát budou evakuovat lidi z lanovky na horách.

/*json*/{"map":{"lat":49.7315809335,"lng":13.3319091797,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.696061819116,"lng":13.25740814209,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/