Krajské nemocnice na Ústecku budou hradit poplatky

Ústí nad Labem - Ústecký kraj začne od února za občany hradit regulační poplatky ve svých zdravotnických zařízeních. Učiní tak formou veřejného příslibu, který dnes schválili zastupitelé. Svůj závazek směřují zastupitelé vedle nemocnic v Děčíně, Ústí nad Labem, Teplicích, Mostě a Chomutově také do ústavů následné péče Ryjice a Most a psychiatrické léčebny Petrohrad.

Kraj předpokládá, že pokud se současný systém hrazení poplatků nezmění, bude na ně muset za rok dát zhruba 90 milionů korun. V rozpočtu dnes zastupitelé schválili částku 25 milionů korun, zbytek hodlají během roku postupně uvolňovat ze svých rezerv. Vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví Petr Severa vysvětlil, že pacienti v nemocnicích si budou moci vybrat. Buď poplatek zaplatí jako dosud, nebo vyplní formulář, v němž se přihlásí k veřejnému příslibu kraje. Nemocnice pak bude mít od kraje k dispozici zálohu, ze které za ně poplatek uhradí.

Někteří zastupitelé se proti hrazení poplatků postavili. Například Antonín Terber (ODS) usnesení označil za protiústavní. Podle něho rozhodnutí zastupitelů také poškozuje občany kraje žijící na Litoměřicku a Lounsku, protože v těchto okresech nemocnice, ve kterých kraj bude poplatky hradit, nejsou. Hrazení poplatků nakonec podpořili zastupitelé za ČSSD a KSČM, zastupitelé za ODS a hnutí Severočeši.cz se buď zdrželi nebo byli proti.

Lidé nebudou platit ani poplatky v nemocničních lékárnách. Lékárníci poplatek vyberou, ale sníží o něj doplatek za lék. Peníze zaplatí Krajská zdravotní. Předseda představenstva Krajské zdravotní, radní Petr Benda (ČSSD), tento krok označil za marketingovou akci Krajské zdravotní, jejímž cílem je zvýšit prodej léků. U léků bez doplatku budou moci lidé dostat bonus v hodnotě doplatku, například cukrovinky prodávané lékárnami.

Podle hejtmanky Jany Vaňhové (ČSSD) chce kraj vyřešit problém hrazení poplatků v okresech, kde nemocnici nemá. Uvedla, že na nejbližším jednání se tím budou zabývat radní. Představitelé kraje předpokládají, že by se mohli domluvit s nějakou městskou nemocnicí a prostřednictvím Krajské zdravotní platit poplatky i zde.