Lyžaři jezdí do Rakouska přes zamrzlé Lipno

České Budějovice - Jediná jihočeská značka přikazující autům povinnou zimní výbavu má podle policie i místních své opodstatnění. Platí na úzké a špatně průjezdné silnici mezi Novou Pecí a hraničním přechodem Zadní Zvonková na Lipensku. Jenže řidiči už přišli na to, jak ji obejít. Stačí přejet zamrzlou Lipenskou přehradu. Podle českých zákonů je to v podstatě legální.

Jízda přes zamrzlé Lipno je už jihočeskou tradicí. Počet aut tady navíc roste úměrně s chutí Čechů lyžovat v nedalekém rakouském areálu Hochficht. Řidiči ušetří nejméně dvacet kilometrů. A od letošního roku mají důvod navíc, nemusí se starat o to, jestli mají na autě zimní pneumatiky s náležitým vzorkem. „V případě, že řidiči do úseku označeného značkou zimní výbava přijedou touto cestou necestou, jenom těžko může kontrolní orgán vymáhat právo,“ přiznává vedoucí dopravní policie v Prachaticích Martin Grožaj.

I na neschválené dočasné ledové silnici by totiž musela být značka upozorňující na zimní výbavu. Samotnou jízdu po ledu policie nijak neřeší, české zákony na podobnou možnost nepamatují. „Pokud se nic nestane, tak je v podstatě nemůžeme pokutovat,“ uvádí mluvčí Jihočeské policejní správy Jaroslav Beran.   

Řidiči mají, kromě ušetřeného času, benzinu a zimní výbavy, další důvod, proč jezdit přes Lipno. Značka za Novou Pecí má podle policistů své opodstatnění. Oni sami by auta na uzoučkou horskou silnici raději v zimě vůbec nepouštěli. Jenže z pohledu starostů a krajských politiků je klíčová a její uzavření bez alternativy naprosto nepřipouštějí. „Svědčí to o jednoznačné potřebě propojit stávající lyžařský areál na rakouské straně s Novou Pecí,“ tvrdí starosta Horní Plané Jiří Hůlka.

Na zamrzlé Lipno se policisté kvůli neexistující legislativě v příštích dnech nechystají. Zaměřit se ale chtějí na problematickou cestu mezi Novou Pecí a Zadní Zvonkovou.

/*json*/{"map":{"lat":48.778436,"lng":13.929461,"zoom":10,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":48.778436,"lng":13.929461,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/