V Hradci pokácí přestárlé a nemocné stromy

Hradec Králové - Hradecká radnice bude razantněji prosazovat svá rozhodnutí pokácet přestárlé a nemocné stromy a odpůrce mýcení chce hnát k zodpovědnosti za případné neštěstí. Reaguje tak na nejrůznější petice, které požadují záchranu dřevin. Aby radnice předešla tragédii podobné té ze Zlína, kde padající strom zabíjel, začala u vybraných dřevin stavět zátarasy.

Když hradecká radnice vloni na podzim oznámila, že pokácí katalpy trubačovité, protože jsou nebezpečné, pracovníci soudu sepsali petici na jejich záchranu. „Ty stromy ve vegetačním období zdobí zdejší prostor a navíc jsou přirozenou protihlukovou a protiprachovou bariérou,“ argumentoval tehdy mluvčí Krajského soudu v Hradci Králové Michal Strnad. „Ty stromy jsou napadené dřevokaznými parazitickými houbami, mění se jejich pevnost a pružnost,“ říká Libor Rak z odboru životního prostředí Magistrátu města Hradec Králové.

Zaměstnanci soudu svůj názor nakonec přehodnotili a zřejmě i neštěstí ze Zlína vedlo k tomu, že kácení bránit za každou cenu nebudou. „Pokud bude doložen špatný stav těch stromů tak, jak o nich odborný pracovník mluvil, tak nebudeme klást překážky,“ tvrdí Michal Strnad.  

Město ale na podobnou vstřícnost spoléhat nehodlá. Jeho právníci teď přemýšlejí, jak se zbavit zodpovědnosti za neštěstí v případě, že radnice stromy nemohla pokácet kvůli protestu části obyvatel. „Kdyby došlo k pádu části stromu nebo celého kmene, tak by odpovědnost nesli ti lidé, kteří způsobili, že stromy nebyly pokáceny,“ uvádí mluvčí královéhradeckého magistrátu Václav Svoboda.  

U stromů, které město považuje za nebezpečné, vznikají provizorní zátarasy. „Zábrany tady zůstanou do odvolání,“ vysvětluje Daniel Jeřábek z Technických služeb města Hradec Králové.  

Město bude usilovat o to, aby stromy mohlo pokácet nejpozději do konce období vegetačního klidu.