Prahu čeká velká deratizace

Praha - V některých pražských lokalitách se po zkušenostech z minulých let předpokládá přemnožení potkanů. Magistrát za jejich hubení letos utratí o milion korun více než vloni. Větší sumu uvolní i některé městské části. Cyklickou deratizaci budov a pozemků, kterou koordinuje hygienická stanice, začnou specializované firmy provádět v dubnu.

Podle odhadů deratizačních firem připadají na jednoho Pražana nejméně 3 potkani. Vyskytují se hlavně u stavenišť, v místech, kde přespávají bezdomovci, na sídlištích a v objektech, kde se pracuje s potravinami. Pracovnice deratizační firmy Veronika Tupá informovala, že kvůli mírným zimám došlo v posledních letech k přemnožení potkanů.

Deratizace letos čeká více lokalit. Vedoucí referentka Hygienické stanice hl. m. Prahy Jaroslava Zelenková upřesnila, že navýšení počtu lokalit bude zhruba 20%, o jeden milion korun víc než minulý rok. Radní pro zdravotnictví Milan Pešák (ODS) z pražského magistrátu se nechal slyšet, že deratizace na pozemcích a v budovách, které spravuje hlavní město, letos bude stát tři a půl milionu korun, přičemž na deratizaci kanalizací půjde 750 tisíc.

Ze svého rozpočtu Pražské vodovody a kanalizace na hubení potkanů dávají každý rok kolem pěti a půl milionu korun. Vloni do kanalizačních vpustí položily 18 tun návnady. Snížit počty potkanů jde pomalu, to vědí i obyvatelé sídlišť v Praze 8. Místní radnice na deratizaci letos přidá 150 tisíc korun. I když povinnost hubit potkany mají ze zákona všichni vlastníci nemovitostí, ti soukromí deratizaci většinou neprovádějí, jak říkají specialisté.

Veronika Tupá dodala, že ze soukromých vlastníků deratizaci provádí většinou jen majitelé potravin. Deratizace začíná v dubnu ještě před prvním vrhem potkanů a po cyklech se bude provádět až do konce října. Výběr jednotlivých míst i počet zásahů má na starosti hygienická stanice.