Do královéhradeckého krajského úřadu zatéká

Hradec Králové - Krajský úřad v Hradci Králové, který má jedno z nejdražších sídel úředníků v celé zemi, hlásí vážnou havárii. Do nového objektu po roce provozu silně zatéká. Za přestavbu bývalého pivovaru na sídlo úřadu přitom Královéhradecký kraj formou leasingu zaplatí přes půldruhé miliardy korun. Voda je tu na každém kroku. Hlavně na místech pod nádvořím krajského úřadu, třeba v podatelně.

Z krajského úřadu přišlo prohlášení, že hrozí obrovské nebezpečí, že z důvodu neustálého zatékání do mnoha prostor, kudy procházejí elektroinstalace a počítačové sítě, dojde ke kolapsu úřadu se škodami, jejichž výši si vedoucí odboru kanceláře ředitelky úřadu neodvažuje vyčíslit. Vicehejtman Královéhradeckého kraje Vladimír Derner (KDU-ČSL) potvrdil, že situace je velmi vážná.

Stavbu projektovala firma 3Q Project architekta Pavla Tuška, investorem byla společnost Immorent, stavěla Skanska, závod Morava, a pro ni pracoval trutnovský BAK. Radní Královéhradeckého kraje Jiří Nosek (ČSSD) se nechal slyšet, že existují pochybnosti o kvalitě provedené práce. „Závadu odstraníme v rámci reklamačního řízení na vlastní náklady. Rádi bychom měli tuto věc vyřešenou do konce roku,“ vyjádřila se ředitelka komunikace Lucie Nováková ze společnosti Skanska.

Kraj je v postavení nájemce a právo stavbu reklamovat zřejmě nemá. Zatím řádně platí, jako by se nic zvláštního nedělo. Dokonce i tři tisíce korun za čtverečný metr podzemního archivu, který kvůli vlhkosti nemůže využívat. Hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc (ČSSD) poukázal na možnost snížení nájmu, pokud se situace nezmění. Oprava bude stát další miliony. Budova krajského úřadu loni získala prestižní titul: Stavba roku 2008.