Karlovarští hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům kvůli zanedbaným komínům

Karlovy Vary - Hasiči v Karlovarském kraji od začátku zimy vyjíždějí téměř každý den k požárům v komínech. Ve srovnání s loňskou topnou sezonou jde o stoprocentní nárůst případů. Ještě horší jsou ale škody, které oheň způsobí. Příčinou je totiž často zanedbaná údržba. Ta je přitom podle vyhlášky povinná až šestkrát do roka.

Nejpřísnější pravidla jsou u kotlů na tuhá paliva, tedy uhlí a dřevo. Podle Oldřicha Volfa, zástupce ředitele karlovarských hasičů  je zásadní problém v tom, že řada lidí si hledá alternativní způsob vytápění a pálí plasty a různé dehty. Hasiči proto lidem radí, aby na údržbě nešetřili a čištění komínů nechali na odbornících. Předešlo by se tak některým požárům.

Například v Rudné u Nejdku téměř shořel rodinný dům. Příčinou byly nejspíš rozpálené saze v komíně. Mnohem větší štěstí měli obyvatelé domu ve Stanovicích, kde hasiči oheň zlikvidovali včas.

Vyčištění komínu stojí podle regionu od 250 do 500 Kč. Při čištění se odstraní tuhé složky a ostatní nečistoty. Kromě čištění komína je jednou za rok povinná i jeho kompletní prohlídka.

Vyhláška, která v České republice přesně určuje pravidla na údržbu komínů, platí už od roku 1981. Pokud ji domácnosti nedodrží, hrozí jim pokuta 10 až 25 tisíc korun.