Chomutovská radnice začíná šetřit, připravuje se na nižší příjmy

Chomutov - Radnice v Chomutově seškrtala výdaje pro letošní rok. Přestože má řádně schválený rozpočet, chce hospodařit jako město v provizoriu. Jde o reakci na zprávy z ministerstva financí, že příděly pro obecní pokladny budou nižší. Chomutovská primátorka tvrdí, že nadešel čas, aby se vedení měst a obcí začalo chovat jako krizoví manažeři. Dobré firmy si podle ní najímají krizové manažery v době, kdy je krize teprve na obzoru. A to je prý právě teď.

Hledat úspory kde se dá, to je příkaz, který dostala od chomutovských zastupitelů primátorka města i všichni úředníci na radnici. „Neplašíme zbytečně, zatím jsme neučinili změny v rozpočtu, ale pouze jsme nastavili krizové řízení,“ vysvětluje chomutovská primátorka Ivana Řápková.  

Chomutovská radnice počítá s tím, že letos dostane od státu až o dvacet milionů korun méně než čekala. První signály, že příděl peněz bude menší, dostali radní od největších výrobců v regionu před koncem roku. „Víme, že dochází k propouštění zaměstnanců, utlumuje se výroba, snižuje se kupní síla obyvatel a dá se předpokládat, že daňové výnosy budou nižší,“ uvádí Ivana Řápková. „Je třeba se na městský rozpočet podívat jako na rozpočet rodiny. To znamená, že nechceme jít do mínusu,“ říká vedoucí odboru chomutovského magistrátu Petr Chytra. „I rodina nemůže vydat víc, než získá,“ dodává jeho kolega Jan Mareš. „Já doufám, že i občané Chomutova pochopí situaci, která tu nastala,“ uzavírá Petr Chytra.

V této chvíli už v Chomutově vědí, že některé dílčí investice padnou. Nepřibudou nové chodníky a popelnice na sídlištích se neschovají za ochranné zdi tak, jak měly. Škrty ale mohou být ještě hlubší. Chomutovští radní však tvrdí, že zásadní investice udrží. Jde například o velkorysý projekt sportovního areálu, kam přijdou peníze z evropských fondů. Kdyby je Chomutov nevyužil teď, možná už by nikdy nepřišly.