Obce Hosín a Chotýčany se přou o továrnu

Hosín/Chotýčany - Spor o stavbu továrny propukl mezi obcemi Hosín a Chotýčany na Českobudějovicku. Obec Hosín přišla se záměrem prodat své 3 kilometry od obce vzdálené pozemky investorovi, který v lokalitě hodlá vybudovat výrobnu asfaltu. Pozemek je ale zhruba 300 metrů od znesvářených Chotýčan, jejichž obyvatelé se v obavě ze zhoršení životního prostředí stavbě brání.

Obec Hosín může za pole dostat až 6 milionů korun a pravidelný příspěvek na opravu silnic. Starosta Hosína Josef Matouš /nez./ tvrdí, že jeho prioritou je odprodej pozemků. „Zastupitelstvu Hosína jde především o to, zda prodat pozemek, nebo neprodat,“ uvedl Josef Matouš.

„Je to sobecké jednání. Oni dostanou peníze a my dostaneme zhoršené životní prostředí,“ řekl jeden z obyvatelů Chotýčan Viktor Toms. Dodal, že v opačném případě by se celá záležitost hosínským rovněž nezamlouvala. Odpůrci stavby nakonec docílili toho, že Krajský úřad vrátil pravomocné územní rozhodnutí, které investor získal. Obyvatelé Chotýčan mají v úmyslu zapojit do celé kauzy také ministerstvo životního prostředí.

Chotýčanský odpůrce stavby Viktor Toms
Chotýčanský odpůrce stavby Viktor Toms