ÚOHS udělil v Hradci Králové již druhou pokutu

Hradec Králové - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže má o pokutách v Hradci Králové jasno. Uložil hned dvě firmě Centrální zdravotnická zadavatelská, což je společnost, která patří do Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje a organizuje veřejné soutěže. Měla by zaplatit celkem 110 tisíc korun, a to právě za porušení zákona o veřejných zakázkách, rozhodnutí však ještě nejsou pravomocná, firma se proti pokutám odvolala. Novému vedení kraje se zatím zcela nedaří získat kontrolu nad zdravotnictvím.

Druhá, čerstvá pokuta, kterou musí zaplatit Centrální zdravotnická zadavatelská za porušení zákona o veřejných zakázkách v případě 21milionového tendru na šicí materiál pro nemocnice, činí padesát tisíc korun. „Omezila přístup dodavatelů k zadávací dokumentaci,“ vysvětlil předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Martin Pecina. Vloni na podzim dostala Centrální zadavatelská pokutu 60 tisíc korun za chyby v tendru na dezinfekční prostředky, protože nevyřadila uchazeče, kteří nesplnili zadávací podmínky. Radní pro zdravotnictví Královéhradeckého kraje Jana Třešňáková (ČSSD) uvedla: „My do průběhu výběrových řízení nevidíme. Naším cílem je převést zadávání veřejných zakázek pod kontrolu kraje.“ Bývalý hejtman, nyní zastupitel kraje Pavel Bradík (ODS) však brání původní systém: „Příklon k nějakým příspěvkovým organizacím či jiným předpotopním formám řízení bude pro obyvatele kraje znamenat spíš minus.“

Centrální zadavatelská měla být podle zakladatele a jednatele, bývalého radního Všetečky, vzorem firmy, která bude pro nemocnice kraje organizovat veřejné soutěže na nákup materiálu a zařízení. Již v dubnu minulého roku Rostislav Všetečka (ODS) prohlásil: „Budeme tak moci plně kontrolovat přímo zrod jednotlivých smluv na materiál, který dosahuje stamilionových částek v našich nemocnicích.“ Jana Třešňáková dodala: „Do fungování Centrální zdravotnické zadavatelské nevidíme.“ Firma se proti pokutám odvolala k předsedovi antimonopolního úřadu.

Zdravotnictví v Královéhradeckém kraji tvoří uskupení zcela samostatných společností, akciových nebo s ručením omezeným. Do některých z nich se zatím novému vedení kraje nepodařilo dosadit své zástupce, sedí v nich lidé spojení s bývalým radním pro zdravotnictví Rostislavem Všetečkou nebo přímo on sám. Proto se nelze divit, že současným radním se daří v některých případech jen stěží získat třeba i základní materiály těchto společností, např. stanovy nebo obchodní smlouvy.

Hejtman Lubomír Franc nedávno přiznal, že se novému vedení kraje zatím úplně nedaří získat kontrolu nad zdravotnictvím v kraji. Situace se částečně změnila poté, co nabídku vést zdravotnický holding odmítli současný ředitel fakultní nemocnice v Hradci Králové Leoš Heger a ředitelka nemocnice v Jičíně Dana Kracíková, sociálním demokratům se snad už konečně podařilo nalézt budoucího stabilního ředitele tohoto holdingu. Stane se jím vedoucí Odboru sociálních věcí a zdravotnictví na krajském úřadě Martin Scháněl, představenstvo by jej mělo jmenovat 24. února.

Nové vedení kraje se snaží postupně zcela ovládnout společnosti holdingu. Ovšem ve třech z nich - v Královéhradecké lékárně, Centrální zdravotnické zadavatelské a Veřejném stravování v Broumově je soukromý kapitál, tam to tak lehce nepůjde.

/*json*/{"map":{"lat":50.209426,"lng":15.832626,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.209426,"lng":15.832626,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/