Stavebnímu úřadu Prahy 9 hrozí za porušení energetického zákona žaloba

Praha - Městské části Praha 9 hrozí, že bude muset z vlastní kasy zaplatit přeložení trasy velmi vysokého napětí. Na místní stavební úřad se totiž valí žaloba kvůli chybnému rozhodnutí. Úřad předloni povolil Pražské energetice přestavbu stožárů v Hloubětíně nad obytnou zónou. Podle starousedlíků i ombudsmana, který případ prošetřoval, tím došlo k opakovanému porušení energetického zákona.

Obyvatelé Hloubětína roky marně usilovali o přemístění trasy velmi vysokého napětí dál od zástavby. Na nedodržování energetického zákona upozorňovali městskou část i vlastníka sítě, společnost Pražskou energetiku. O to větší bylo překvapení, když energetika vloni začala stožáry nahrazovat novými v rámci rekonstrukce sítě, kterou povolil stavební úřad.

Starousedlíkům se dostalo zastání teprve u ombudsmana. Ten rozhodl, že na stavební úřad podá prostřednictvím nejvyššího státního zástupce žalobu. Mluvčí veřejného ochránce práv Iva Hrazdílková se nechala slyšet, že stavební úřad měl možnost tento problém řešit již v době, kdy plánoval rekonstrukci. Podle starosty MČ Praha 9 Jana Jarolíma (ODS) je podání žaloby jedinou cestou, jak potvrdit pochybení.

Pokud soud rozhodne o odstranění stavby, může to být městská část, která to bude muset zaplatit. Místní považují za výsměch, že radnice s Pražskou energetikou začaly až teď hledat varianty, kudy dráty velmi vysokého napětí vést. „Zadali jsme studii, v těchto dnech se vypracovává,“ dodal mluvčí Pražské energetiky Petr Holubec.

Kauza vedení velmi vysokého napětí se dostane i před evropský soudní tribunál. Obyvatelé Hloubětína podají žalobu na poškozování lidských práv do Štrasburku.