Policie v Plzni kontrolovala ubytovny a herny, zaměřila se na cizince

Plzeň - Policie v Plzni provedla jednu z dosud nejrozsáhlejších kontrol ubytoven pro cizince a také heren, které zahraniční pracovníci navštěvují. Celkem prověřila totožnost 800 lidí, zatkla při tom několik celostátně hledaných a udělila pokuty v úhrnné výši 196 tisíc korun, většinou kvůli nesrovnalostem v dokladech. Do terénu vyrazilo 120 policistů a strážníků. Ubytovny a herny zahrnuje policie pravidelně do každé akce na kontrolu cizinců.

Razie takového rozsahu tady ale ještě nebyla, jak potvrdil plzeňský radní pro bezpečnost Karel Paleček. Mluvčí cizinecké policie Ilona Vaníčková upřesnila, že kromě 24 ubytoven policisté zkontrolovali i diskotéky a herny. Ze strany městské policie bylo do akce nasazeno 40 strážníků, jak informovala mluvčí MP Plzeň Jana Pužmanová.

Například v ubytovně ve Švihovské ulici v Plzni oficiálně bydlí 238 cizinců. Skutečný počet nocležníků ale nemusí odpovídat evidenci. Provozovatelé ubytovny vědí své - cizinci bez peněz se sem často snaží dostat nejrůznějším způsobem. Vylezou třeba po hromosvodu, jak popsala recepční Marie Dvořáková. Právě v této ubytovně byla situace nejhorší. Policisté tu uložili pokuty za 75 000 korun.

Ilona Vaníčková doplnila, že zadrženi byli dva Ukrajinci a celostátně hledaný Slovák. 90 % kontrolovaných cizinců je bez práce, dvacet z nich už zareagovalo na program ministerstva vnitra a projevilo zájem o dobrovolný návrat do vlasti.