Provoz záchranné služby na Pardubicku omezuje sníh a náledí

Pardubice - Efektivitu záchranné služby na Pardubicku komplikuje sněžení a nepolevující náledí. Silnice jsou kvůli navátému sněhu úzké a zledovatělé vozovky neumožňují rychlou jízdu. V některých lokalitách už není v silách řidičů splnit stanovený limit 15 minut. U závažných případů zasahují letecky i jejich kolegové ze sousedního Královéhradeckého kraje.

Vozy záchranné služby vyjíždějí v těchto dnech k desítkám případů denně. Situace na silnicích je kritická. Řidič pardubické záchranné služby Martin Slouka komentoval pro ČT příčinny komplikací na silnicích: „Silnice jsou užší, protože je všude nahrnutý sníh, lidi jezdí pomalu, jsou dlouhé kolony.“

Záchranné vozy dorážejí na místo určení v některých lokalitách až s dvojnásobným zpožděním. Pokud tam jsou ještě další komplikace, tak se čas může dostat opravdu až ke 30 minutám," uvedl Otomar Kušička, vedoucí lékař záchranné služby Pardubického kraje. Vedle sněhu a náledí komplikují práci záchranářům také bezohlední řidiči, kteří riskují nejen svoje zdraví, ale i zdraví pacienta a posádky sanitky.